Pillars of Eternity – Regencja Readceras, Vailia i rasa orlanów

Ostatnia aktualizacja tłumaczenia kilku ważnych terminów i informacji ze świata Eternity. Tym razem trochę o bogini płomienia Magran, orlanach – karłowatych mieszkańcach lasów, Republice Vailii i Pokutniczej Regencji Readceras.

Magran – Aedyrskie imię dla bogini wojny i ognia. Jej kapłani często korzystają z broni palnej, a niektórzy pomogli skonstruować „Godhammera” bombę wykorzystaną do zniszczenia Świętego Waidwen. Po Wojnie Świętych, stała się najpopularniejszą wiarą w Dyrwood. W Aedyrze jej symbolem jest płomień, ale w Dyrwood to płonąca bomba. Wyznawcy Magran są prześladowani w Readceras.

Orlani – rasa istot osiedlająca głównie północne, umiarkowane klimaty, ale również dalekie południe Dyrwood. Fizycznie są znane z niskiego wzrostu, dwóch odcieni skóry i niezwykle wielkich, włochatych uszu. Z uwagi na ich wzrost, orlani stają się ofiarami i są marginalizowani przez większość kultur, z którymi mają kontakt. W wyniku czego, ciężko znaleźć większe społeczności orlanów, a większość z nich od wieków systematycznie wycofywało się do silnie zalesionych środowisk.  Wiele społeczności orlanów zaadoptowało również brutalne taktyki partyzanckie włączając w to stosowanie pułapek i trucizn w otaczającym środowisku. W efekcie czego, nawet orlani wychowywani w miejskich kulturach często dzielą paskudną reputację swoich braci.

Readceras, Pokutniczna Regencja Readceras (kolejne bardzo nieoficjalne tłumaczenie The Penitential Regency) – kościelna/duchowa nacja, która była pierwotnie Aedyrską kolonią, a później teokratyczną dyktaturą (Boskim Królestwem Readceras). Dwa wieki temu popularny religijny ruch omamił i zbuntował wieśniaków, czego powodem był upadek narodowego targu vorlas (kwiat wykorzystywany do produkcji fioletowego barwnika), pogłębiającego się ubóstwa i ogólnych niepokojów społecznych. Przywódcą ruchu był farmer o imieniu Waidwen, który twierdził że bóg światła Aedyru, Eothas przemówił do niego we śnie i kazał mu ukarać burmistrza kolonii za doprowadzenie ludzi do ruin. Sukces Waidwena doprowadził do jego rzekomej transformacji w żyjące ‘naczynie’ Eothasa, a w efekcie stał się pierwszym i jedynym „boskim królem” kraju. Jego rządy były następstwem czystek w szeregach heretyków i wyznawców innych wiar w całej nacji. Wydarzenia związane z tymi czystkami doprowadziły do Wojny Świętych w Dyrwood, która nieformalnie zakończyła się w 2618 AI, kiedy Waidwen został zniszczony przez masywną bombę na północ od Cytadeli Halgota (popularnie nazywaną Cytadelą Godhammera).

svef – jest aedyrskim imieniem dla silnego narkotyku produkowanego z jagód niewielkich krzaków, które rosną w suchych, oddalonych górach Tal Kness. Svef prowadzi do halucynacji i, według niektórych pozwala ludziom do zobaczenia ich własnej duszy. Narkotyk był wykorzystywany w Aedyrze od dawna, ale jest częściej stosowany w Dyrwood z uwagi na częsty handel z kupcami z Vailii.

Vailianie – Większość pochodzi z Republiki Vailiańskich, federacji niezależnych miast, utworzonych z pierwotnych kolonii Wielkiego Imperium Vailii. To potężna siła kupiecka południowej półkuli, handlująca z większą ilością partnerów niż wszystkie inne nacje czy imperia. Pięć miast jest uważana za „wielkie” republiki, mające większą moc podczas głosowań w radzie wyborczej: Spirento, Ancenze, Selona, Ozia i Revua. Federacja jest szerzej znana za swój dostęp do większości głównych zasobów świata, włączając w to niewolników i za swój zwyczaj imponowania (porywania) cudzoziemców do służby na okrętach. Etnicznie Vailianie (ludzie i nieliczni krasnoludzie) mają czarno-brązową skórę i ciemnio-brązowe włosy. Najczęściej mają brązowe albo czarne oczy, chociaż czasami są również zielone, piwne czy szare. Vailianie są dumni ze swoich świetnie wykonanych i misternie udekorowanych ubrań, często z rzadkich materiałów i farb, do których mają łatwy dostęp.