Aumauanie

Potężni aumauanie są największą z cywilizowanych ras i często występują w oceanach lub w ich pobliżu. Nie są to istoty typowo wodne, lecz lubią wodę i wiele z ich cywilizacji, takich jak Rauatai, opiera się na przewadze morskiej. Słyną ze swej niezrównanej siły.

Aumauanie przybrzeżni

Aumauanów przybrzeżnych, często uważanych za wojowniczą rasę, spotyka się w nabrzeżnych regionach półkuli północnej – na ziemiach, które podbili, wyganiając Thyrtanów (ludzi z łąk), Natlanów (ludzi z sawann) i społeczności orlańskie. Ich kultura ma charakter bardziej scentralizowany i miejski niż u ich wyspiarskich kuzynów, choć obie grupy odbywają podróże morskie. Aumauanie przybrzeżni są niezwykle rzadko spotykani w Dyrwood, a ci, którzy się tam zapuszczają, są zwykle najemnikami, ochroniarzami lub żołnierzami.

Aumauanie wyspiarscy

Aumauanie wyspiarscy pochodzą z Archipelagu Martwego Ognia, tysiąc mil na południe od Republik Vailiańskich. Aumauanie wyspiarscy, choć pod względem fizjologicznym zbliżeni do swych przybrzeżnych kuzynów, posiadają zupełnie inny kolor skóry – są żółto-brązowi, zaś przybrzeżni niebiesko-zieloni. Aumauanie wyspiarscy, choć niezbyt liczni w Dyrwood i na okolicznych terenach, są i tak częściej spotykani niż przybrzeżni, którzy są prawdziwą rzadkością.  W Dyrwood bywają robotnikami, rybakami lub żeglarzami.