Krasnoludy

Pod względem zajmowanej ziemi i liczby założonych kolonii krasnoludy są najwięcej podróżującą rasą na świecie. Powszechnie występują w Dyrwood, Republikach Vailiańskich i na niemal wszystkich skolonizowanych ziemiach. Krasnoludy słyną ze swej dużej siły i uporu.

Krasnoludy tundrowe

Większość krasnoludów tundrowych (Enutaników) zamieszkuje odległą wyspę Naasitaq, położoną na południu, gdzie dzielą skalistą tundrę oraz pokryte śniegiem lasy z migrującymi bladymi elfami oraz przybrzeżnymi statkami aumaua. Podobnie jak ich północni kuzyni, Enutaniki instynktownie kochają odkrycia. Krasnoludy tundrowe są dość powszechne w Republikach Vailiańskich, lecz rzadko spotykane w Dyrwood.

Krasnoludy górskie

Górskie krasnoludy (Aptapo) pochodzą z części kontynentu położonej na wschód od Dyrwood i kilkakrotnie rozprzestrzeniły się w całym regionie. W przeciwieństwie do równie niewysokich Orlan, którzy często padają ofiarą podboju, Aptapowie zawsze zwalczali zagrożenia stwarzane przez większe rasy i woleli wzmacniać swoje domy, niż uciekać. Górskie krasnoludy są powszechne w Republikach Vailiańskich, lecz nie widuje ich się zbyt często w Dyrwood i Readceras.