Krainy Zewnętrzne

Zewnętrze to całkowita neutralność. Prawdopodobnie najlepsze miejsce poza Sigil, żeby zwiedzić Sfery Zewnętrzne, jeśli nie chcesz, aby moralność sfery wdarła się w twoje serce. W Zewnętrzu wszystko się wyrównuje – tak jak powinno, gdyż sfera ta leży w środku Sfer Zewnętrznych. Rozrzucone są tam krainy Mocy, a także garstka miast-bram, które otwierają się na pozostałe Sfery Zewnętrzne. Miasta-bramy przeważnie odzwierciedlają filozofię sfer, na które się otwierają – i jeśli w mieście nie jest zachowana równowaga wiary, to ześlizguje się ono do sąsiedniej sfery. To dla wszystkich mało korzystna sytuacja, ponieważ tak naprawdę niewiele osób w tych miastach pragnie tej zmiany.

Kandrian
[1] Lokacja początkowa
[2] Kryjówka Fhjulla
[3] Portal do Baator
[4] Portal do Zniszczonej Klątwy

[1] Zawitaliśmy do Zewnętrza, w którym roi się od hord zawziętych, brutalnych gronków (odpornych na ataki obuchowe) i tchórzliwych grilligów (odpornych na ataki sieczne).

Główną atrakcją tego miejsca jest szkielet Ul-Gorisa, potężnej niedźwiedziopodobnej machiny oblężniczej. Kości szkieletu negują magię wykrywającą, dzięki czemu stał się on schronieniem dla naszego kolejnego bohatera.

[2] Wewnątrz szkieletu spotkamy Fhjulla Rozdwojonego Języka, który każe nam przysiąc, że nie zdradzimy położenia jego kryjówki. Powie nam również, że Trias podstępem nakazał mu podpisać kontrakt, wedle którego musi nieść dobro i czynić pomoc, przez co został wygnany z Baator. Możemy to wykorzystać i wyciągnąć od niego wiele przydatnych przedmiotów (czyny złego charakteru).

Fhjull pozwoli nam również odpoczywać w swojej kryjówce.

Pytany o naszą śmiertelność bies skieruje nas do Słupa Czaszek i aktywuje portal do Baator [3]. Rozsądnie jest teraz zapytać Fhjulla o drogę powrotną do Zewnętrza, inaczej ucieczka z planów bitewnych Wojny Krwi przysporzy nam trochę trudu (uda nam się nam pozyskać tę informację, jeśli mamy 18+ inteligencji lub 16+ mądrości, zyskamy też 100 000 PD).

[3] Portal do Baator (patrz [2]).

Po powrocie z Baator znowu trafimy do Zewnętrza. Udajmy się do Fhjulla i zapytajmy biesa o portal powrotny do Klątwy, a wskaże „kościsty tyłek Ul-Gorisa” [4]. Jeśli zdradziliśmy położenie kryjówki Słupowi Czaszek, demony zaatakują Fhjulla. Co więcej, rozwścieczy to biesa i nie unikniemy przelewu krwi.

[4] Portal do Zniszczonej Klątwy.


Mapa Zewnętrza

Mapę Zewnętrza wraz ze wszystkimi pozostałymi miastami-bramami (niedostępnymi w Planescape: Torment) zobaczysz w naszym autorskim, interaktywnym projekcie przedstawiającym Krainy Zewnętrzne.

Źródłem tłumaczeń i opisów zawartych na mapie lokacji są podręczniki do settingu Planescape, opowiadanie „Prawda o Sferach” oraz wypowiedzi bohaterów Planescape: Torment.