Nieodłącznym elementem towarzyszącym naszej przygodzie są symbole, tatuaże i zagadkowe znaki rozmieszczone w wielu zakątkach Wieloświata. Chociaż w grze nie ma jasnych informacji dotyczących interpretacji niniejszych symboli, kluczem do rozwikłania ich treści jest wiadomość od Erica Campanelli, designera symboli, który na życzenie wielu zainteresowanych fanów Udręki rozwiał ich wątpliwości. Oto tłumaczenie listu (link nieaktywny):


Symbol Deionarry

Tatuaż na ramieniu Bezimiennego przedstawia Deionarrę. Jej włosy są oplecione wokół jego bicepsu tak, jakby na zawsze połączyła się z przeznaczeniem bohatera. Kiedy zacząłem myśleć nad jej postacią, następnie tworzyć, budować jej osobowość, czułem, że obejmie wszystkie emocje, które gra przed nami odkryje. Chris natchnął ją fascynującą i tragiczną osobowością, a to zainspirowało mnie do „wdrukowania”jej w postać Bezimiennego w bardzo osobisty i trwały sposób. Deionarra reprezentuje również wszystkie osoby, które nasz bohater zdradził lub zniszczył podczas swej długiej wędrówki.

(fragment fanartu autorstwa Grosnusa)


Runa Udręki

Kształt ostrza, który pojawia się na tatuażach, Toporze Udręki, Broni Udręki i jest częścią ostatecznego Symbolu Udręki, to właściwie dwa perfekcyjnie dobrane do siebie kształty, odwrócone i dopasowane. Jedną z części powinna tworzyć czysta stal, drugą natomiast rdzawy metal. Części reprezentują Bezimiennego i Istotę Transcendentną oraz ich bardzo unikalną relację.

Możemy dokładnie przyjrzeć się temu symbolowi, gdy przejdziemy do części bestiariusza w dzienniku i upewnimy się, że nie mamy zaznaczonych żadnych portretów.


Symbol Udręki

Kombinacja symbolu Deionarry i symbolów run Udręki. Obrazuje splecenie się losów niewinnych istot ze skomplikowanym żywotem Bezimiennego. Runy, które biegną po włosach Deionarry to inwokacja.

Symbol ten przepowiada koniec wędrówki Bezimiennego. Reprezentuje również podobieństwo do wielu run, którymi naznaczone są jego plecy. Większość z nich nie ma specyficznego znaczenia – pomyślałem po prostu, że to ciekawy design, ale na końcu łańcucha run znajduje się niewielki symbol nadziei, dodając całości nieco ironicznego wydźwięku.

 


Symbol Nadziei

Znacznie mniej oczywistym jest symbol, który możemy znaleźć w Fortecy Żalu oraz na samej Istocie Transcendentnej. To podwójna spirala, której jedna z nici dotyka ostatecznego celu „oczyszczenia”, reprezentowanego przez kształt diamentu, podczas gdy druga nić przepada/umiera.

To właśnie symbol nadziei z ironicznym „zwrotem”, jakoby należał do Wiekuistego, który walczy o całkowite unicestwienie Bezimiennego (umierająca nić), dzięki czemu on sam zostanie wszechmocny. Możemy zobaczyć ten symbol za Bezimiennym (portret w dzienniku).

Źródło: przetłumaczone fragmenty listu Erica Campanelli.


Najprawdopodobniej miejscem, w którym widnieje Symbol Nadziei na ciele Istoty Transcendentnej jest klatka piersiowa (spirala na klatce piersiowej). Wiekuistego możemy zobaczyć z bliska w dzienniku (w sekcji Bohaterowie, jeżeli odkryliśmy już jego istnienie).


Symbolika skrzydeł

Temat popadnięcia w niesławę u swojego ludu połączony z utratą skrzydeł został przeze mnie zauważony i skatalogowany. Widziałem jego odbicie w wielu osobnikach, z którymi współdziałałem. – Nordom

Osobowość lub historię niektórych bohaterów Planescape: Torment zdradza stan, w jakim znajdują się ich skrzydła. Nordom jako zbuntowany modron został pozbawiony skrzydeł, a zamiast nich jest obecnie wyposażony w dodatkową parę rąk. Skrzydła Triasa – upadłego devy, którego spotykamy w więzieniu Klątwy – są zupełnie zwęglone. Fhjull Rozdwojony Język opowiada, jak przez swój kontrakt z niebianinem został wygnany z Baator, a jego skrzydła wykorzystano jako chorągiew na Wojnie Krwi; obecnie nosi tylko ich pozostałości. Z kolei Upadły w przeciwieństwie do innych dabusów nie może unosić się nad ziemią – został w ten sposób ukarany przez Panią Bólu za oddawanie czci Aoskarowi, bogowi portali.