Przedruki podręczników do Planescape’a – nasze wrażenia

Niedawno za pośrednictwem mediów społecznościowych informowaliśmy Was o możliwości zakupu przedruków podręczników, akcesoriów i przygód do Planescape’a w miękkiej i twardej oprawie. Sami skorzystaliśmy z trwającej wówczas promocji i obiecaliśmy, że podzielimy się wrażeniami, jak tylko zamówienie trafi w nasze ręce.

Oto one!

Książki, które nabyliśmy i podlegają naszej ocenie, to: In the Cage: A Guide to Sigil, The Planewalker’s Handbook, Uncaged: Faces of Sigil, Hellbound: The Blood War i The Factol’s Manifesto. Listę przedruków podręczników dostępnych w sprzedaży znajdziecie tutaj. Co ważne, niektóre książki można kupić w wersji z twardą okładką i w jakości premium, jednak większość posiada wyłącznie miękką oprawę. W naszym przypadku był to jeden podręcznik w jakości premium w twardej oprawie (In the Cage) i cztery standardowe miękkie wydania. Książki otrzymaliśmy w przeciągu tygodnia, co było miłym zaskoczeniem. Kolejnym zaskoczeniem było to, że dotarły w trzech osobnych paczkach ;) Poniżej zamieszczamy kilka ogólnych uwag opatrzonych zdjęciami, których jakość nie zwala z nóg, a może wręcz ujmować ocenianym książkom nieco uroku ;)

Jak pewnie wiecie, ciężko dziś dorwać oryginały, a nawet jeśli pojawią się na aukcjach, trzeba na nie wydać dużo brzdęku. Alternatywę mogą stanowić właśnie przedruki podręczników. Książki są drukowane na podstawie skanów oryginałów i nie mają identycznej jakości, ale nie można też powiedzieć, że jakość druku jest słaba. Typografia nie przedstawia może najwyższego standardu, ale nie sprawia też wrażenia nieczytelnej.

Druk co prawda nie zawsze jest równy – tekst potrafi zmieniać odcień na przestrzeni stron, co ma zapewne związek z jakością pierwotnego skanu. Zdarza się, że strony są nieco zamazane, ale nigdy do stopnia, który uniemożliwiałby czytanie. Zaledwie w paru miejscach kolor tekstu zlewa się z tłem i dotyczy to wyróżnionych cytatów mieszkańców Wieloświata, które zapisano nieco jaśniejszym, wpadającym w jasny brąz kolorem.

Inaczej sprawa się ma z obrazkami – oczywiście skan nie pozbawił ich surrealistycznego i surowego klimatu, jednak ich jakość jest daleka od ideału i często bywają nierówno ucięte. Wszystkie strony posiadają biały margines, co najbardziej zauważalne jest na pełnostronicowych ilustracjach. Miejsca, w których były plakaty czy wielkoformatowe plansze, zostały wydrukowane strona po stronie, co uniemożliwia ich rozłożenie, jak to miało miejsce w oryginalnych podręcznikach.

Mimo wymienionych wyżej wad jesteśmy zadowoleni z zakupu, a przede wszystkim z faktu, że istnieje legalna drukowana alternatywa dla podręczników, które na rynku wtórnym osiągają ostatnio zawrotne ceny. Trudno nam jednak zarekomendować Wam kupno, biorąc pod uwagę fakt, że bez promocji ceny w przeliczeniu na złote są dość wysokie w stosunku do jakości produktu. Jeśli nie czujecie się kolekcjonerami, którym brakuje na półkach książek spod znaku Planescape’a, bardziej ekonomiczny będzie zakup wersji cyfrowych. Jeśli jednak jesteście zainteresowani, podręczniki są ciągle dostępne w sklepie Dungeon Masters Guild.

Na forum znajdziecie kilka dodatkowych zdjęć.