Ćwierćwiecze Planescape’a na ilustracjach Tony’ego DiTerlizziego

Z okazji 25-lecia powstania settingu Planescape artysta Tony DiTerlizzi opublikował w mediach społecznościowych wczesne szkice i ilustracje, które dały początek niepowtarzalnemu charakterowi wizualnemu Wieloświata. Przypomnijmy, że ćwierć wieku temu to on – nota bene w wieku 25 lat – został głównym ilustratorem settingu.
„Gdy myślę o Planescapie, od razu mam przed oczami barwne postacie i niepowtarzalny styl Tony’ego… Zawsze zadziwiało mnie, jak dobrze czuł ten setting i jak sprawnie przekładał jego esencję na język obrazów” – pisze o nim David „Zeb” Cook, twórca Planescape’a (cytat z albumu Realms, o którym więcej poniżej).
Galerię publikowanych przez artystę obrazów możecie śledzić na jego oficjalnych kontach na Facebooku i Twitterze.
Trudno uwierzyć, że setting Planescape ma już 25 lat. Nie mogę się pochwalić obszerną kolekcją wstępnych szkiców z okresu pracy nad ilustracjami do zestawu podręczników, ponieważ często goniły mnie terminy i zwyczajnie nie miałem czasu na szkicowanie. Niektóre z tych grafik publikuję po raz pierwszy. Czas pracy nad Planescape’em wspominam jako wspaniały rozdział kariery. Miałem 25 lat, a moja kreatywna energia i entuzjazm nie znały granic.
Oto kolejne wstępne szkice i gotowe ilustracje, które publikuję z okazji 25-lecia powstania settingu Planescape. Możecie tu podejrzeć, jak szkice przeobrażały się w kolorowe rysunki. Znajdziecie tu też więcej grafik koncepcyjnych Dany Knutsona (z jego albumu The Planescape Sketchbook) i zdjęcie mojej (wówczas jeszcze przyszłej) żony, które było punktem wyjściowym dla jednej z ilustracji. Zamieszczam również modrona z „Kompendium Potworów II” z 1983 r. wraz z moją własną wizją z 1994 r. Cieszę się, że te małe dziwadła dotrwały do piątej edycji D&D i nadal są obecne w świecie gry. Starałem się znaleźć szkice nieopublikowane w albumie Realms: The Roleplaying Game Art of Tony DiTerlizzi, w którym zgromadziłem wiele gotowych ilustracji.
No cóż, czekamy na więcej, tymczasem na deser zostawiamy Was z mottem artysty:
Wyobraźnia to świat nieskończonych możliwości, który nosi w sobie każdy z nas. To ona czyni nas ludźmi. To nasz twórczy ślad, który ma moc odmieniania wszystkiego, co nas otacza. Bez wyobraźni nie byłoby sztuki ani nauki, innowacji ani dobrobytu. To ona daje nam nadzieję, zmusza do działania i prowadzi ku zmianie. (…) Wyobraźnia pozwala nam wizualizować i tworzyć potencjalną rzeczywistość. Musimy ją szanować i pielęgnować, i nigdy nie wolno nam jej porzucić.
Kilka lat temu utalentowany ilustrator wydał książkę pod tytułem Realms: The Roleplaying Game Art of Tony DiTerlizzi, którą serdecznie polecamy wszystkim pasjonatom jego twórczości. Więcej o publikacji przeczytacie tutaj.