Torment – Monte o Numenerze, Kevin o finansowaniu

„Jedną z rzeczy, które uwielbiałem w Planescape, była dzika wyobraźnia, przekraczanie granic możliwości ‒ mogliśmy zrobić naprawdę wszystko, podążyć tam, gdzie prowadziła nas wyobraźnia. To samo chciałem osiągnąć z Numenerą”. W piątej aktualizacji Tides of Numenera Monte opowiada o swoim autorskim systemie RPG.

Numenera i Dziewiąty Świat

Tłumaczenie fragmentów aktualizacji #5 Tides of Numenera.

W tym materiale video, Monte Cook, omawia Numenerę i jej nacisk na eksplorację, i tajemniczość. Opisuje Dziewiąty Świat, w tym szczególnie Zaświaty [The Beyond]. Monte opowiada również o podstawach tworzenia bohatera w swoim systemie, włączając w to cechy opisowe, specjalizacje i trzy podstawowe klasy postaci (Glaives, Jacks i Nano).

Garść informacji o mechanice Numenery oraz klasach postaci znajdziecie w naszym artykule: Bliższe spojrzenie na setting Numenery.

Cuda i tajemnice Dziewiątego Świata doskonale pasują do celów, jakie stawiamy przed Tormentem. Pod wieloma względami Numenera zbliżona jest do motywów przewodzących filozofii Planescape’a, przy tworzeniu którego Colin i Monte pełnili kluczowe role. Monte zauważa: „Jedną z rzeczy, którą uwielbiałem w Planescape była dzika wyobraźnia, przekraczanie granic możliwości ‒ mogliśmy zrobić naprawdę wszystko, podążyć tam, gdzie prowadziła nas wyobraźnia. To samo chciałem osiągnąć z Numenerą.”

Podstawowym założeniem settingu Montego jest zapewnienie Mistrzom Gry dużej swobody działania, wykraczającej poza samą wizję i obejmującej również zasady gry. System Numenery kładzie nacisk na kreatywność i ciekawe rozwiązania fabularne, zapewniając jednocześnie szerokie możliwości personalizacji postaci i utrzymując pożądane tempo rozgrywki i przygody.

W przypadku komputerowej gry RPG możemy przypisać większe znaczenie narracji, wprowadzając jednocześnie bardziej skomplikowaną mechanikę niż byłoby to możliwe w przypadku wersji papierowej. Gry komputerowe są w stanie prowadzić skomplikowane obliczenia, które w przypadku wersji papierowej mogłyby okazać się zbyt czasochłonne, dlatego jesteśmy w stanie implementować nowe systemy w Tormencie bez szkody dla płynności rozgrywki. Nasza bliska współpraca z Monte oznacza, że możemy szybko otrzymać od niego wsparcie przy wdrażaniu nowych zasad.

Jednym z przykładów rozszerzenia zasad Numenery na potrzeby Tormenta jest nasz System Dziedzictw, który ‒ tak samo jak Nurty [Tides] ‒ nie należy teoretycznie do podstawowego settingu. To elementy, które inXile zaprojektowało konkretnie na użytek gry komputerowej ‒ elementy, które pomogą nam wprowadzić w życie naszą wizję gry.

Czym są Nurty i Dziedzictwa?

Omówiliśmy z Monte naszą koncepcję Nurtów upewniając się, że będą pasować do Dziewiątego Świata, a on podzielił się z nami pomysłami na jeszcze lepsze wykorzystanie tego motywu w fabule i settingu gry. Patrząc na inny przykład, planujemy aby system walki w Tormencie był bardziej złożony niż ten z podstawowych zasad settingu. Jednym z powodów, dla których wybraliśmy Dziewiąty Świat i zasady Numenery jest fakt, że świat Monte daje nam wolność adaptacji i stanowi świetną podstawę dla Tormenta.

Krótko o celach finansowych

InXile w piątej aktualizacji wyjaśnia, że każdy dolar, którzy otrzyma zostanie uwzględniony w budżecie produkcji. Tłumacząc, jak to dokładnie będzie działać, Kevin Saunders pisze:

Pozyskując więcej funduszy, możemy wprowadzić wiele usprawnień, które ciężko opisać słowami „Cel Finansowy”. Na przykład kiedy przekroczymy kolejną granicę w kampanii (2,5mln USD) George Ziets dołączy do naszej drużyny. Jego wkład w narrację pozwoli nam na zwiększenie głębi i złożoności, co przełoży się na jeszcze bardziej rozgałęzioną i reaktywną nić fabularną. Więcej pisanej treści wymaga więcej grafik, większej ilości skryptów, zapewnienia odpowiedniej jakości i szlifowania treści, w związku z czym będziemy potrzebować nowych elementów interfejsu i usprawnień, które odpowiednio przedstawią wszystko co powinniście wiedzieć. George (i każdy projektant fabuły), który wniesie swój wkład w grę, tworzy więcej pracy (w pozytywnym znaczeniu), dla wielu innych członków zespołu.

Innym istotnym czynnikiem jest modularna natura tworzonej przez nas fabuły Tormenta. Nasz design pozwala na względnie proste dodawanie treści, zwłaszcza tej opcjonalnej, ale również w niektórych przypadkach na poszerzanie głównej ścieżki fabularnej. Nasz podstawowy cel finansowy miał nam umożliwić stworzenie wartościowej gry, która odpowiadałaby przedstawionej wam wizji. Dodatkowe zasoby pozwolą nam uczynić ją bogatszą, głębszą i lepiej dopracowaną.

Oczywiście w pewnym stopniu większe fundusze pozwają nam również na stworzenie dłuższej gry, nie jest to jednak nasz główny cel. Koncentrujemy się na tym, co zdefiniowane jest w czwartym filarze naszej filozofii designu: Reaktywności, Wyborach i Rzeczywistych Konsekwencjach. Mówiąc o dodawaniu treści, mamy na myśli stworzenie bardziej wciągającego doświadczenia, a co za tym idzie przekroczenie granic responsywności gier fabularnych. To jeden z powodów dla których tak cieszy nas wizja rozszerzenia Systemu Dziedzictw i Nurtów ‒ dostrzegamy możliwości, które do tej pory były dla nas odległymi marzeniami. Nawet kiedy w ubiegłym tygodniu uruchomiliśmy Kickstarter, nie zdawaliśmy sobie jeszcze sprawy, jak wielkie otrzymamy wsparcie.

Obiecujemy wam, że wszystkie fundusze zostaną wykorzystane na możliwie najwierniejsze wywiązanie się z naszych założeń. Nie wykorzystamy ich na wdrażanie opcji, które zbaczałyby z obranego kursu. Traktujemy wasze zaufanie poważnie i pozostaniemy wierni planowi, który wam przedstawiliśmy (na przykład nie istnieje suma, która przekonałaby nas do wprowadzenia gry wieloosobowej). Nie będziemy starać się poszerzyć naszego audytorium ‒ naszym celem jest dostarczenie wam gry jak najwierniej odzwierciedlającej nasze założenia projektowe. Zwłaszcza dla takiej gry jak Torment, doskonałość osiągana jest tylko w stanie koncentracji.

—-

W tym tygodniu inXile przedstawi szczegóły związane z dokładną wizją nowego Tormenta. Przy okazji tej aktualizacji na oficjalnej stronie Tides of Numenera udostępnione zostały również takie oto tapety.