Śmierć i Labirynt Porzuconego

„Śmierć to koniec, tak przynajmniej mówią. Ale nie do końca tak jest, prawda? Kiedy śmierć unosi się nad tobą niczym olbrzymia fala, nie znaczy to wcale, że umierasz. Twoje ciało zamyka się w sobie, mięśnie drgają, wzrok odpływa gdzieś w dal. Czego wypatrujesz? Dokąd zabierze cię śmierć?”

‒ Z dzienników Upadłego Kapłana

Śmierć nigdy nie wiązała się w Tormencie z końcem gry, tym razem jednak nie będzie się wiązać nawet z wizytą w kostnicy. Ciało twojej postaci jest w gruncie rzeczy niezniszczalne, ale jej świadomość… To zupełnie inna historia. Kiedy umierasz, twoja świadomość przenosi się do odległej, obcej krainy ‒ labiryntu umysłu. Oniryczny krajobraz tego miejsca przypomina gęstą dżunglę pełną schodów, tuneli i ruin prastarych miast.

To wnętrze twojego własnego umysłu, chociaż niewiele zdaje się na to wskazywać. Jeżeli nie chcesz zmierzyć się z jego wytworami, możesz zawsze wczytać grę lub znaleźć szybką drogę powrotu do swojej cielesnej skorupki. Stracisz jednak w ten sposób szansę na bardzo niecodzienne doświadczenie. Labirynt Porzuconego to intrygujący, groteskowy obszar obfitujący w dziwaczne odkrycia. Im głębiej się zapuścisz, tym lepiej skrywane sekrety swojej świadomości zaczniesz odkrywać.

Odmęty labiryntu noszą nazwę Meandrów. Każdy z nich pełen jest nowych tajemnic, a dla wytrwałych ‒ nowych nagród. Oto, co (między innymi) możesz zyskać, odwiedzając swój umysł w krainie śmierci:

Spotkasz Odbicia swoich towarzyszy i innych poznanych postaci. Dowiesz się od nich rzeczy, o których nigdy nie powiedzieliby ci w świecie żywych. Kogo będą dotyczyć te sekrety ‒ ich samych czy ciebie? Każdy kolejny Meander to szansa na spotkanie kolejnych Odbić i uzyskanie nowych informacji od już napotkanych.

  • Zaczniesz odkrywać Lakuny ‒ wytwory twojego umysłu reprezentujące różne aspekty twojej świadomości (ale czy na pewno?). Rozmawiając z Lakuną, zdobędziesz nowe zadania i zagadki do rozwiązania, a może nawet poszerzysz swoje umiejętności.
  • Urośniesz w siłę dzięki specjalnym zdolnościom i przedmiotom (tylko w jaki sposób zabierzesz je z powrotem do swojego ciała? Za działaniem numenery ciężko nadążyć).
  • Uzyskasz dostęp do ukrytych przestrzeni rzeczywistego świata dzięki informacjom, portalom lub różnego rodzaju manipulacjom numenerą.
  • Odnajdziesz Zwierciadła niedostępne w świecie żywych.