Mechanus, Sigil i klucze do portali w nowym Unearthed Arcana ‒ Wizards of the Coast coraz bliżej powrotu do Planescape’a

Opublikowany przez Wizards of the Coast najnowszy playtest z serii Unearthed Arcana sugeruje możliwość powrotu do klasycznego settingu, po raz pierwszy przedstawionego w drugiej edycji Advanced Dungeons and Dragons.

Dokument pod tytułem „Wonders of the Multiverse” („Cuda Wieloświata”), przygotowany na potrzeby testowych rozgrywek w piątej edycji D&D, naszpikowany jest odniesieniami do Planescape’a – w tekście wspomniane zostają choćby Sigil, Mechanus i Zewnętrze. Co więcej, pojawia się w nim opis nowej rasy o nazwie glitchling. Ma to być rasa człekokształtnych, skrzydlatych istot powstałych z połączenia magii i mechaniki; odkrywców poszukujących wiedzy o Wieloświecie i zamieszkujących go stworzeniach. Udokumentowaną wiedzę glitchlingi zabierają z powrotem do praworządnych planów, takich jak Mechanus. Rzecz jasna, opis ten przywodzi na myśl modrony, konstrukty z Mechanusa, które w podobny sposób zbierają, archiwizują i analizują zdobytą wiedzę. Jeremy Crawford, jeden z projektantów playtestu, mówi wprost, że glitchlingi to „kuzyni zbuntowanych modronów”.

W „Cudach Wieloświata” pojawia się również nowy życiorys (ang. background), sferowego filozofa, który stara się zgłębić naturę sfer i odkryć prawdę o Wieloświecie. W dokumencie wspomniano też o frakcjach i kluczach do portali.

Dokument PDF: „Wonders of the Multiverse

Tutaj znajdziecie natomiast towarzyszące dokumentowi wideo:

To nie pierwszy raz, kiedy Wizards of the Coast publikuje materiały do playtestów, zapowiadając wskrzeszenie starszego settingu. Miało to już miejsce ze Spelljammerem (którego kampania ma się pojawić w sierpniu) i Dragonlance’em (zapowiadanym na koniec tego roku). Oczywiście Wizards of the Coast nie zapowiedziało jednoznacznie powrotu Planescape’a, natomiast trudno przeoczyć wielokrotne odniesienia do Wieloświata.

Źródło: Oficjalna strona Dungeons and Dragons – Wonder of the Multiverse