Przegląd cRPG 2014 – Premiery, zapowiedzi, obiecujące tytuły

Mijający rok zawiódł wielu fanów komputerowych gier fabularnych. Interesujące produkcje mogliśmy liczyć na palcach, a oczekiwane tytuły wciąż każą nam na siebie czekać. Pod tym względem 2013 rozczarował, ale 2014 obiecuje poprawę.

Na początek warto zaznaczyć, że wspomniane tutaj pozycje powinny, ale nie muszą pojawić się w tym roku. Doświadczenie każe podejrzewać, że część produkcji ukaże się z solidnym opóźnieniem. Niemniej jest na co czekać.

Lista nie obejmuje większości tytułów action RPG i pomija gatunek hack’n’slash.

 

The Banner Saga – legendy wikingów w malowniczym wydaniu

Data premiery: 14 stycznia

The Banner Saga to komputerowa gra fabularna inspirowana legendami wikingów. Ręcznie malowane krajobrazy zawieszone w półmroku, miasta kruszące się w chaos i bohaterowie opuszczający domowe ognisko w poszukiwaniu sprzymierzeńców, którzy pomogą im stawić czoła zagrożeniom – tak w skrócie przedstawia się produkcja Stoic Studio.

 

Twórcy zapowiadają strategiczną walkę z konsekwencjami, decyzję rzutujące na rozwój fabuły, ponad 25 grywalnych postaci oraz tryb wieloosobowy. The Banner Saga skorzysta z systemu walki turowej.

Więcej o The Banner Saga


Might and Magic X – powrót klasyki?

Data premiery: 23 stycznia

Serię M&M przerwało przed laty bankructwo legendarnego 3DO. Prawa do własności intelektualnej przejął Ubisoft Entertainment, który ma już na swoim koncie piątą i szóstą część cyklu Heroes.

 

Po wydarzeniach przedstawionych w grze Might & Magic® Heroes® VI, miasto Karthal, niegdyś dumna kolonia Świętego Cesarstwa, położona na Półwyspie Agyn, stoi na krawędzi secesji.

Gracz przejmie kontrolę nad losami czworga poszukiwaczy przygód, którzy zostaną wplątani w polityczne machinacje i spiski wstrząsające Karthalem oraz jego okolicami. Różne potęgi, zarówno stare jak i nowe, rywalizują o władzę nad miastem.

Zdobywając coraz większą siłę i sławę, poszukiwacze przygód poprzez swoje działania wpłyną na losy Półwyspu Agyn, a jeśli wykażą się przy tym męstwem i pracowitością, powstrzymają mroczne widma dawnych czasów, które kładą się cieniem na przyszłości całego regionu.

za: might and magic – strona oficjalna


Age of Decadence ‒ postapokaliptyczna rzeczywistość inspirowana Imperium Rzymskim

Data premiery: 1 kwartał 2014

Tytuł pojawił się już na Steam Early Access i zdobył sobie sympatię wielu fanów gier cRPG za sprawą trudnej, wymagającej walki i dobrej ścieżki dźwiękowej. Decyzje gracza faktycznie rzutują na przebieg historii, co tylko zaostrza apetyt.

Age of Decadence to izometryczna i turowa gra RPG z grafiką 3D. Gracz zostaje przeniesiony w postapokaliptyczny świat fantasy, przy tworzeniu którego główną inspiracją były czasy upadku cesarstwa rzymskiego. Gra charakteryzuje się doszlifowanym systemem tworzenia postaci opartym na wyborze umiejętności, nieliniowością, wieloma możliwościami wykonywania zadań (zależnymi od kierunku rozwoju postaci) i rozbudowanymi drzewkami dialogowymi. Gracz będzie się także musiał borykać z konsekwencjami podejmowanych przez siebie wyborów.

Za: strona oficjalna


Underrail – indie RPG inspirowany Falloutem

Data premiery: 2014

Underrail to staroszkolny, izometryczny RPG w systemie turowym koncentrujący się na eksploracji i walce. Gra inspirowana jest takimi klasykami jak Fallout, Arcanum czy System Shock 2.

 

Fabuła produkcji osadzona została w dalekiej przyszłości, w której życie na powierzchni ziemi stało się niemożliwe, a resztki ocalałej ludzkości rezydują w Underrail ‒ olbrzymiej sieci stacji metra, ostatnim bastionie umierającej cywilizacji.

Przejmujemy kontrolę nad obywatelami jednej ze stacji, których życie zostanie zagrożone, gdy nasz protagonista stanie pośrodku skonfliktowanych frakcji Underrail.

Do cech gry zaliczyć można personalizację bohatera (statystyki, umiejętności, przedmioty); taktyczną turową walkę, olbrzymi podziemny świat – zwiedzimy m.in. opuszczone osiedla mieszkalne, jaskinie czy sekretne obszary.


BlackGuards

Data premiery: styczeń 2014

BlackGuards to turowa gra cRPG, w której poprowadzimy bandę wyjętych spod prawa kryminalistów. Dostępna dotychczas w opcji wczesnego dostępu na platformie Steam, zdobyła sobie przychylność graczy za sprawą ciekawego, wciągającego systemu turowego.

 

Co się dzieje, gdy jedyna nadzieja dla zagrożonego świata leży nie w rycerzach w lśniących zbrojach, ale zwykłej bandzie degeneratów? Gracz wcieli się w rolę skazanego mordercy, który z pomocą towarzyszy o równie wątpliwej moralności będzie zmuszony ocalić świat przed mrocznym niebezpieczeństwem.

Pisaliśmy: Poznaj ekipę: pijany czarodziej, nieprzyzwoita wiedźma i krasnolud z ADHD


Divinity: Grzech Pierworodny

Data premiery: 2014

Produkcja Larian Studios pojawiła się już w naszym zestawieniu na rok 2013, ale wciąż jeszcze nie ujrzała światła dziennego. Wsparcie graczy w kampanii crowdfunding przesunęło czas premiery – uzyskane dodatkowe fundusze studio przeznaczyło na wzbogacenie gry o dodatkowe elementy, takie jak nowe obszary, talenty, umiejętności czy orkiestrę wspierającą Kirilla Pokrovskego, kompozytora produkcji.

 

Divinity: Original Sin to powrót do korzeni gatunku cRPG. Gracze mogą spodziewać się: izometrycznego widoku, rozgrywki w drużynie, walki turowej, intrygujących dialogów, wyborów i ich konsekwencji, głębokiej fabuły, złożonego systemu rozwoju postaci i drużyny, wielkiego interaktywnego świata pełnego postaci i przedmiotów, zaskakujących mechanizmów rozgrywki, swobodnej eksploracji… W grze jest tylko jeden cel, a to, jak go osiągniesz, zależy wyłącznie od ciebie.


Shadowrun: Dragonfall  – dodatek w Wolnym Mieście Berlin

Data premiery: styczeń 2014

Nowa kampania do ufundowanego społecznościowo Shadowrun Returns przeniesie nas do Wolnego Miasta Berlin. Raz jeszcze zaopatrzymy się w cybersprzęt i pokierujemy poczynaniami ekipy shadowrunnerów w klimacie futurystycznego punku.

Berlin – stabilna anarchia narzucona przez nieustannie zmieniające strony konfliktu koalicje megakorporacji i frakcje polityczne. Miejsce, w którym odpowiednie znajomości decydują o zamożności i biedzie jednostki. Miasto pełne dobrze płatnych i niebezpiecznych kontraktów.

Dla ciebie i twoich doświadczonych towarzyszy to kolejny dzień w Wolnym Mieście Berlin.

Ale na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie, które może oznaczać nieopisany chaos i zniszczenie. Jedyną wskazówką są szepty o Dragonfall, dawno zapomnianym wydarzeniu wczesnych dni Przebudzonego Świata. Fabuła wciągnie cię w labirynt ukrytych niebezpieczeństw i dziwacznych machinacji. Staniesz twarzą w twarz z ponurym widmem przeszłości.. i zmienisz przyszłość Berlina.


Wasteland 2

Data premiery: pierwszy kwartał 2014

O postnuklearnej produkcji inXile pisaliśmy już niejednokrotnie. Dziecko Briana Fargo wraca za sprawą Kickstartera i już niedługo zagości na pecetach. Gra jest już dostępna w wersji beta i gromadzi dość pozytywne recenzje.

 

Świat jutra stał się antytezą czystego, futurystycznego społeczeństwa. Rzeczywistość to pustkowia i rozkład. Niegdyś migoczące miasta ze szkła i stali leżą w gruzach. Rdzawe kadłuby samochodów walają się pośród miejskiego krajobrazu, przypominając o przeszłości.

Nasze materiały: Wstęp do fabułySztuka przetrwania na pustkowiachUmiejętności i atrybuty


Pillars of Eternity (Project: Eternity)

Data premiery: zima 2014/początek 2015

Pillars of Eternity jest utrzymaną w klimacie fantasy grą cRPG czerpiącą z tradycji gier opartych na silniku Infinity (Baldur’s Gate 1 i 2, Icewind Dale 1 i 2, Planescape: Torment). Akcja gry toczy się w autorskim świecie stworzonym przez Obsidian Entertainment, a rozgrywka oparta jest na sterowaniu drużyną. Grafika składa się zarówno z elementów 2D (tła), jak i 3D (postacie, efekty wizualne) i oferuje stały widok aksonometryczny (spod dużego kąta) z możliwością przybliżenia obrazu.

 

O Filarach Wieczności napisaliśmy już mnóstwo i przetłumaczyliśmy większość aktualizacji opublikowanych przez Obsidian Entertainment, więc tego tytułu właściwie przedstawiać nie trzeba.

Dział Pillars of Eternity na Grimuarze


Wiedźmin 3: Dziki Gon

Data premiery: 2014

To jedyna w zestawieniu produkcja typu Action RPG, o której w kraju nad Wisłą nie trzeba nic mówić. Kontynuacja przygód Geralta z Rivii ma zamiar podbić serca zagorzałych fanów gatunku RPG, jak również pozyskać sobie miłośników otwartych światów.


Torment: Tides of Numenera

Data premiery: grudzień 2014/pierwszy kwartał 2015

Premiera spadkobiercy Planescape: Torment w 2014 roku jest mało prawdopodobna, ale docelowym założeniem wciąż jest grudzień tego roku.

Jesteś Ostatnim Porzuconym, najnowszą powłoką zrzuconą przez Pana Tysiąca Twarzy. Wiesz, że twoimi śladami podąża Anioł, a ty nie posiadasz dość sił, by stawić mu czoła. Znasz tylko jedną istotę, która może to zrobić: swojego stwórcę. Musisz go odszukać, zanim obydwoje padniecie ofiarą mściwego Anioła. Wśród innych porzuconych znajdziesz zarówno sojuszników, jak i wrogów. Być może nauczysz się wnikać do ich umysłów przy pomocy Zwierciadeł, wykorzystując ich życia do własnych celów. Będziesz przemierzać Dziewiąty Świat, jak również krainy znajdujące się pod jego powierzchnią i wysoko w przestworzach, samotnie lub w towarzystwie drużyny. Twoja przygoda zabierze cię do równoległych wymiarów i odległych światów; niektóre Zwierciadła pokierują cię ku dziwacznym doświadczeniom, jak chociażby zaginaniu czasoprzestrzeni. W końcu zbudujesz swoje dziedzictwo, odpowiadając na pytanie:

Cóż znaczy jedno życie?

Dział Torment: Tides of Numenera na Grimuarze


Stasis (bonus)

Data premiery: 2014

Chociaż nie ma tu mowy o elementach role playing (to przygodówka point&click), produkcja zapowiada się naprawdę soczyście. Wspaniała muzyka Marka Morgana, klimat horrorów science-fiction, świetny voice acting – to tylko niektóre zalety gry Christophera Bischoffa.

 

John Maracheck budzi się z kriogenicznego snu na Groomlake, pozornie opuszczonym statku kosmicznym dryfującym poza jurysdykcją Ziemi, na ulegającej zniszczeniu orbicie wokół Neptuna.

Międzynarodowa korporacja Cayne Corporation odgrywała przez dziesięciolecia kluczową rolę w medycznym, technologicznym i naukowym rozwoju ludzkości. Groomlake należy do Cayne Corporation i pełni rolę sekretnej platformy dla przerażających eksperymentów i zakazanych badań naukowych.

John przeżywa okropny ból. Jego żona i córka zaginęły, a czas ucieka – Groomlake pogrąża się w skłębionych niebieskich chmurach metanu…

Inspirowana klasykami sc-fi, takimi jak Obcy, Event Horizon i Sunshine, gra Stasis osadzona jest w czasie splamionej moralności, w którym korporacyjny pościg za zyskiem wygrywa z interesem jednostek.


Sui Generis (bonus #2)

Data premiery: 2014

Twórcy zapowiadają otwarty, autentyczny świat oraz nieliniową fabułę  ale tym, co najbardziej przyciąga do tego tytułu jest innowacyjne wykorzystanie fizyki. Zobaczcie zresztą sami.

 


 

Czy to już wszystko?

Nie, to wyłącznie wybrane tytuły, które okiem autora artykułu prezentują się najciekawiej. W tym roku do naszych rąk trafić może również między innymi kontynuacja Legend of Grimrock, Mount and Blade II: Bannerlord czy niezależna produkcja Briana Mitsody ‒ Deadstate.

Na pewno listę wielu z was uzupełniają inne gry – na co czekacie?