Wasteland 2 – Sztuka przetrwania na pustkowiach

Beta Wasteland 2 już wkrótce, więc przedstawiamy Wam kolejny artykuł, tym razem poświęcony sztuce przetrwania i eksploracji mapy. Przeczytacie o groźnych łupieżcach czyhających na Wasze życie, ograniczonych zasobach wody i śmiertelnym promieniowaniu.

Na podst. Reveling the Map


Eksploracja mapy

Podróżowanie po pustkowiach jest ograniczone, zarówno przez geografię, jak również chmury radioaktywnego opadu. Możesz podróżować do każdego regionu znajdującego się w obszarze mapy. Istnieją dwa alternatywne tryby eksploracji.

Podstawowa eksploracja odbywa się na trójwymiarowej płaszczyźnie mapy, która przedstawia otaczające środowisko z reprezentatywną skalą i geograficznymi cechami regionu. Ważne lokacje, osady i miejsca odkrywają swoje położenie, kiedy zwiedzasz pobliski teren. Eksploracja 3D ma podobny styl i format jak ten znany z Mount&Blade czy Neverwinter Nights 2: Gniew Zehira.

 

Mapa 3D, deficyt wody i losowe wydarzenie

 

Wewnątrz trybu mapy 3D, możesz kliknąć klawisz „M”, by wejść w mapę dwuwymiarową przedstawiającą cały region. Tryb 2D automatycznie aktualizuje odkryte wcześniej lokacje. A wygląda to tak.

Pustkowia

Eksplorując kolejne połacie regionu, będziesz odkrywać na mapie świata trzy główne typy obiektów: osady, ważne lokacje i zasoby. Osady to główne ośrodki, takie jak Centrum Strażników Pustkowi czy Centrum Rolnicze. Ważne lokacje to konkretne miejsca, takie jak opuszczona kopalnia czy przeszkoda na autostradzie. Do zasobów zaliczają się oazy, w których możesz uzupełnić manierkę i znaleźć kryjówki, w których pustelnicy trzymali amunicję, giwery czy inne dobra.

Eksploracja będzie wymagać od Strażnika zmysłu przetrwania.

 

Śmierć z odwodnienia


W Wasteland 2 zarządzanie wodą będzie prawdziwym wyzwaniem. Twoje zapasy wody zależą od liczby strażników w drużynie i ilości manierek, jakie ze sobą noszą. W zależności od typu terenu, który przemierzasz, woda będzie konsumowana w różnych ratach. Pustynne tereny wymagają większej ilości płynów, podczas gdy trawiaste i górskie są bardziej przyjazne.

Jeżeli podczas wędrówki na mapie świata wyczerpie ci się woda, nie umrzesz błyskawicznie. Z czasem jednak twoi strażnicy zaczną otrzymywać obrażenia od odwodnienia. Jeżeli nie znajdziesz źródła wody, najpewniej zakończysz swój żywot. Twoje umiejętności sztuki przetrwania decydują o tempie konsumpcji wody oraz ilości czasu, jaki twoja drużyna może poradzić sobie bez wody.

Źródłem wody w Wasteland 2 są ukryte oazy, które doświadczony strażnik z rozwiniętą sztuką przetrwania zobaczy już z dalekiej odległości. Podobnie jak osady, oazy pokażą się na mapie 3D, gdy się do nich zbliżysz.
W głównych lokacjach, jak Cytadela Strażników czy Highpool, są również dostępne inne źródła wody. Wewnętrzne zasoby są automatycznie dostępne na przyjaznym obszarze. Do odblokowania źródeł wody w neutralnych i wrogich lokacjach z reguły niezbędne jest wykonanie misji lub zadania. Dostępne zasoby płynów zawsze jednak są darmowe.

 

Śmierć z zatrucia promieniowaniem


Z pewnością zechcesz zwrócić uwagę na licznik Geigera. Chmury śmiertelnego promieniowania, pozostałości po wojnie, dryfują po południowo-zachodnich obszarach Ameryki. Twój licznik Geigera jest w stanie zmierzyć stopień napromieniowania otaczającego cię środowiska w jednostkach Siwerta (Sv).

Napotkasz różne poziomy radiacji. Najniższy stopień promieniowania nie zada ci obrażeń, ale ostrzeże cię, że pobliżu znajdują się obszary o wysokiej promieniotwórczości. Niebezpieczny poziom zatrucia radiacyjnego zaczyna się przy 500 jednostkach mSv i może osiągnąć stan, w którym narażony osobnik umiera już przy pierwszym kontakcie. Nie licząc tych ekstremalnie wysokich dawek promieniowania, radiacja nie prowadzi do błyskawicznej śmierci, ale zdecydowanie jest groźniejsza od odwodnienia. Zapisywanie stanu gry jest wskazane, kiedy eksplorujecie nieznane, odległe obszary mapy.

Wyposażenie twojego zespołu w opancerzenie antyradiacyjne pozwoli przetrwać większe dawki promieniowania. Możesz również ulepszyć opancerzenie na późniejszym etapie gry, ale pamiętaj, że niektóre obszary Pustkowi są tak promieniotwórcze, że nikt na nich nie przetrwa. Postępuj ostrożnie.

 

Śmierć, bo morderstwo


Nie jesteś jedynym ocalałym na Pustkowiach.

System losowych wydarzeń (pamiętacie go z Falloutów?) wrzuci cię w wir różnorodnych niebezpieczeństw, począwszy od agresywnych zwierząt, mutantów, a na łowcach niewolników i robotach wcale nie kończąc. Szanse na losowe wydarzenia są uzależnione między innymi od rodzaju terenu i średniego wskaźnika niebezpieczeństw w strefie, którą przemierzasz.

Niektóre obszary Pustkowi zamieszkane są przez niezwykle niebezpiecznych przeciwników. Znacznie prędzej „włączysz” trudniejsze potyczki, podróżując między tymi lokacjami. Wasteland 2 nie wykorzysta żadnej formy skalowania poziomu, więc jeżeli zboczysz ze ścieżki, lepiej przygotuj się na ciężką potyczkę.

Kiedy już rozpocznie się losowe starcie, będziesz mieć możliwość ucieczki lub walki. Twoja szansa na skuteczne czmychnięcie wrogowi sprzed nosa zależy od Szybkości, Szczęścia i Sztuki Przetrwania.
Losowe wydarzenia mogą mieć wiele różnych scenariuszy. Zwierzęta, mutanci, bandyci i roboty atakować będą z różnych kierunków ‒ od twoich umiejętności zależeć będzie, czy drużyna rozpocznie na lepszej strategicznie pozycji, czy znajdzie się w ogniu krzyżowym wroga.

Obszary potyczek odwzorują typ terenu, przez który podróżujesz – każdy z typów ma różne szablony geograficzne. W losowych wydarzeniach spotkasz od jednego do sześciu przeciwników, chociaż to wcale nie będzie wyznacznikiem poziomu trudności.

 

Umiejętności przetrwania


Sztuka przetrwania wpływa na konsumpcję wody, dystans, jaki może pokonać odwodniona drużyna, zasięg, w jakim odkryty zostaje otaczający ją teren, szansę na strategiczną pozycję w trakcie losowych wydarzeń oraz szansę na ucieczkę. Sztuka przetrwania jest kluczową zdolnością przydatną zwłaszcza podczas podróży, ale wykorzystasz ją również w innych aspektach gry.

Szczęście jest zdecydowanie drugą najważniejszą umiejętnością przydatną w trakcie eksploracji. Wpływa na szansę wykrycia kryjówek i ich zawartość oraz szansę ucieczki, jeżeli spróbujesz czmychnąć z potyczki. Niektóre zasoby i wydarzenia na mapie świata odkryjesz wyłącznie będąc absurdalnym szczęściarzem.

Oczywisty wpływ na przebieg losowych wydarzeń ma również Szybkość. Ponadto niektóre inne umiejętności i zdolności pozwolą ci odkrywać skrytki, wysokiej wartości przedmioty, unikalne wydarzenia czy oazy ze znaczącymi zasobami wody.