Obiecujące pozycje cRPG 2013

W przerwie od palących informacji powiązanych z Project: Eternity i Torment: Tides of Numenera przygotowaliśmy krótki przegląd paru obiecujących pozycji cRPG, w które mamy szansę zagrać jeszcze w tym roku. Mowa o Wasteland 2, Shadowrun Returns, Divinity: Original Sin i Blackguards.

Stara szkoła wraca

Zanim Brian Fargo rozpoczął kampanię Wasteland 2 (w marcu ubiegłego roku) odwiedził wszystkich najważniejszych wydawców. Niestety, a właściwie na szczęście żaden nie był zainteresowany wizją Wasteland 2, bo przecież w czasach kiedy gry komputerowe stają się „interaktywną sztuką”, nie mogła przyjąć się turowa, taktyczna, gra role playing z „perspektywą odgórną”, w dodatku bez pełnego udźwiękowienia postaci i z archaiczną walką turową…

Szczęśliwie, jak pewnie pamiętacie kickstarter rozwiązał sprawę – w ręce wielu twórców trafiły środki, dzięki którym rozpoczęli pracę nad niezależnymi produkcjami cRPG, wolnymi od wydawniczych decydentów.

Crowdfunding odkurzył też niszę, która szukała trudnych, taktycznych wyzwań i bogatych, fabularnych produkcji. Przetarł szlaki dla wielu tytułów – kto wie, czy bez sukcesu Wasteland 2, na kickstarterze pojawiłyby się Torment: Tides of Numenera czy Project: Eternity. Odejdziemy jednak na razie od tych tytułów, bo już wnet na półki trafią…

 

Wasteland 2

Wasteland 2 to kontynuacja gry z 1988 roku, ojca serii Fallout. Gra utrzymana jest w alternatywnej rzeczywistości, w której nuklearny holokaust miał miejsce w 1998 roku. Fabuła koncentruje się na Strażnikach Pustkowi, organizacji mającej na celu przywrócenie ładu na zniszczonych wojną pustkowiach Stanów Zjednoczonych.

 

 

Podobnie jak doskonale znana starszym graczom seria Fallout, Wasteland 2 skorzysta z turowej, taktycznej walki. Będziemy kontrolować kilku bohaterów i wpływać na losy powojennej cywilizacji. Produkcja zebrała na kickstarterze prawie 3 miliony dolarów, a czy spłaci zaufanie graczy, okaże się już jesienią.

Wasteland 2 to pierwszy sprawdzian inXile przed premierą Torment: Tides of Numenera.

Oficjalna strona: http://wasteland.inxile-entertainment.com/

 

Shadowrun Returns

Shadowrun Returns to sfinansowany przez platformę kickstarter (1,8mln dolarów) cRPG dla pojedynczego gracza. Gra łączy cyberpunk z elementami fantasy – w pesymistycznej wizji przyszłości uświadczymy istoty znane chociażby z literatury Tolkiena. W świecie stojących ponad prawem korporacji, napotkamy więc na elfy, krasnoludy, orki, a nawet smoki i zawalczymy ze zmutowanymi wilkołakami, ghoulami czy wampirami.

 

 

Jak w przypadku wielu innych produkcji, które zawdzięczamy finansowaniu społecznościowemu, Shadowrun Returns zostanie wydany bez licencji DRM. Grę będzie cechować turowy, taktyczny system walki, a oprócz tego świetnym dodatkiem do podstawki może okazać się bardzo rozbudowany edytor. Warstwa wizualna SR jest natomiast połączeniem modeli 3D, światła i efektów z dwuwymiarowym, izometrycznym środowiskiem.

Gra bazuje na systemie Shadowrun, który jest sequelem Earthdawna („Przebudzenie Ziemi”) – RPG heroic fantasy osadzonego w świecie Barsawii.

Premiera Shadowrun Returns już w czerwcu 2013.

Oficjalna strona: http://harebrained-schemes.com/shadowrun/

 

Divinity: Original Sin

W ciągu najbliższych trzech dni sfinansowany zostanie projekt Larian Studios – Divinity: Original Sin. Obecnie kampania cieszy się średnim zainteresowaniem (600 tys. dolarów), mimo że premiera zapowiedziana jest na listopad 2013.

 

 

Grę cechuje taktyczna, turowa walka, złożony świat, potężny edytor, bezklasowy rozwój postaci oraz co podkreślają sami autorzy „mnóstwo brzemiennych w skutki wyborów”. Oprócz rozgrywki dla pojedynczego gracza produkcja zaoferuje tryb wieloosobowy i „innowacyjny kooperacyjny system dialogów”.

Wybrane cechy (z oficjalnej strony Divinity)

  • Ciesz się trybem współpracy i wieloosobowymi dialogami
  • Współczynniki towarzyskie kształtują relacje między postaciami
  • Zacznij tworzyć własne (wieloosobowe) przygody, po czym udostępnij je w sieci
  • Poznaj spektakularną i złożoną fabułę, która rozgrywa u zarania historii Rivellonu
  • Stań się częścią tętniącego życiem świata, który reaguje na twoje czyny

Oficjalna strona: http://www.divinityoriginalsin.com/

 

Blackguards

Co się dzieje, gdy jedyną nadzieja dla zagrożonego świata leży nie w bohaterach w lśniących zbrojach, ale bandzie kryminalistów? Na to pytanie ma odpowiedzieć nowy, bazujący na walce turowej cRPG Daedalic Entertainment.  Kiedy życie i śmierć jest w twoich dłoniach, jak daleko się posuniesz, by osiągnąć swe cele?

Wedle zapowiedzi PCGamer w Blackguards zagramy wyrzutkiem prowadzącym drużynę złożoną z siedmiu degeneratów – w tym między innymi pijanego czarodzieja, uzależnionego od narkotyków łotra i krasnoluda… który ma problemy z kontrolowaniem swojego gniewu. Fabuła mimo wszystko zanosi się na klasyczne „mroczne niebezpieczeństwo” zagrażające światu. W zależności od naszych moralnych wyborów, zakończymy ją na trzy różne sposoby.

Słowa kluczowe: turowa, taktyczna walka, wybory i konsekwencje.

Blackguards jest jedyną w zestawieniu grą, która nie pojawiła się na kickstarterze. Bardzo możliwe, że zagramy w nią również w tym roku.

Oficjalna strona: http://www.daedalic.de/en/game/Blackguards

A to tylko początek…

Jeżeli szukacie więcej niespodzianek, na pewno zainteresuje was sequel Grimrocka, a być może nawet niedawno ogłoszone przez Ubisoft, Might & Magic X.  A może czekacie na coś innego?