Mike Pondsmith o Cyberpunku

„To ulice mokre od deszczu, noce jak ta, z przepływającą mgłą, ludzie bez twarzy przechodzący obok. Jest w tym coś hipnotyzującego. To daje mi natchnienie, aby przenieść się na ulice – tajemnice, historie tysięcy ludzi których mijasz, które przemykają jak cienie w mokrym, zimnym, niebezpiecznym środowisku. Chciałem to uchwycić. I tam gdzie to zabrałem był Cyberpunk.”

Mike Pondsmith w krótkim, ale niezwykle interesującym materiale wideo tłumaczy czym jest dla niego Cyberpunk.

https://www.youtube.com/watch?v=sPZxkhLoukI

To co pokochałem to fakt, że to kombinacja antyutopijnego społeczeństwa z mnóstwem technologii i naprawdym wspaniałym klimatem jak z filmu noir. Szybko odkryłem, że to świat w którym ludzie mają technologię, ale fundamentalnie nie zmieniło to faktu, że wciąż istnieje wiele zdradzieckich, paskudnych zachowań, potężnych broni oraz niebezpieczeństw.

Ważnym elementem cyberpunku jest nie technologia, ale uczucie. Robi się ciemno, piaskowo, ulice są mokre od deszczu (…) jest ten rock’n’roll zagubienia, desperacji i niebezpieczeństwa. Cyberpunk jest o interakcji między ludźmi a technologią. Cyberpunk nie jest o ocaleniu ludzkości, ale ocaleniu własnego siebie.

Jest wspaniałe powiedzenie Gibsona*: „… the street finds its own uses for things” (ulice znajdą zastosowanie dla wszystkiego).”

Cytowany przez Mike Pondsmitha William Gibson to pisarz, twórca gatunku cyberpunk, autor powieści „Neuromancer” (za którą otrzymał prestiżowe nagrody Hugo oraz Nebula). Jeżeli jesteście ciekawi literatury napisanej przez W. Gibsona, listę jego powieści znajdziecie na jego oficjalnej stronie.