Żebrowisko

Żebrowisko graniczy z portalem wiodącym do sfery praworządnego zła ‒ Baator. Jak nietrudno się domyślić, mieszkańcy Żebrowiska to istoty częstokroć wyznające praworządne zło, ale całościowy charakter i zbiorcza wiara tego miasta nie są jeszcze na tyle silne, aby Żebrowisko przechyliło się ku Baator.

Ale w Żebrowisku mogą któregoś dnia dojść do głosu kapłani wyznający praworządne zło i rozpowszechniający te przekonania pośród innych obywateli miasta, nakłaniając ich do kultu bóstwa praworządnego zła. Jeżeli zaistnieje takowa sytuacja, bliskie może być przechylenie miasta od neutralnych Krain Zewnętrznych i wchłonięcie go przez Baator, sferę praworządnego zła.

W ten sposób może dojść do przemieszczeń wszystkich warstw Sfer. Dlatego też wiele z nich jest miejscem starć przeciwstawnych wyznań i przekonań. Walki te to narzędzia decydujące o tym, które terytoria zostaną zdobyte, które utrzymane, a które stracone.– Trzem-Sferom-Przypisany, fragment wykładu o potędze charakteru i wiary

Miasto jest wciśnięte w dolinę otoczoną przez rozwidlenie Kręgosłupa – pasma wysokich gór ciągnącego się na Iglicę niemal do rzeki Ma’at. Wąskie szczyty wyginają się do wewnątrz, wynurzając się niczym żebra gigantycznej (i na szczęście martwej) bestii.

Żebrowisko (autor: Ronamis)

Miejscowi zabudowali przesmyki pomiędzy górami, przez co podróżni mogą się dostać do miasta wyłącznie przez żelazne wrota położone na krańcach doliny. Żebrowisko jest pełne wież strażniczych i prywatnych twierdz. Domy zbudowane są z lśniącego czarnego i szarego kamienia, a co zamożniejsi mieszkańcy zdobią swoje posiadłości ornamentami. Kostka brukowa, którą wyścielone jest miasto, ma kolor świeżej krwi.

Najbardziej imponującą budowlą jest Cytadela – siedziba władcy Żebrowiska, Quentina Paracsa. To wręcz miasto wewnątrz miasta z murami wzniesionymi z brył obsydianu i hebanu oraz bramą wyposażoną w kratę z kutego żelaza, na której zawieszono liczne egzotyczne przedmioty.

Brama do Baator znajduje się w odrębnym kompleksie wewnątrz Cytadeli. Stanowi ją wysoki, obracający się słup czerwonego światła, wypełniony tańczącymi drobinami srebra (przez wielu uważanymi za rozdrobnione szczątki śmiałków, którzy podpadli władcy Żebrowiska). Nie bez powodu sferowcy mawiają, że to przeklęta brama.

Mieszkańcy Żebrowiska łakną władzy w każdej postaci – uosobionej przez bogactwo, siłę militarną czy moc magiczną. Większą część populacji stanowią diabelstwa, w których żyłach płynie krew istot z Planów Niższych.


  • Niniejszy artykuł jest kopią materiału dostępnego w naszym projekcie interaktywnej mapy Zewnętrza.
  • Źródła:
    • Planescape: Torment;
    • A Player’s Primer to the Outlands, s. 22