Xaos

Chaos jest prawdziwy, porządek to ułuda. Przyjmując przypadkowość Wieloświata, uczymy się jego sekretów.

Doktryna Chaosytów

Xaos (czytaj: Kaos) to miasto szaleńców prowadzące do Limbo – wyobcowanego, anarchistycznego planu czystego chaosu, gdzie wszystko jest w stanie ciągłego ruchu i zmian – zwłaszcza krajobraz, który potrafi nieoczekiwanie się przemieszczać i dowolnie zmieniać niczym ciecz.

Jedyne, na co można tu liczyć, to to, że nie można tu liczyć na nic. Żadna mapa i żaden kartograf nie są w stanie opisać tego miejsca. Rzeczywistość nieustannie się tu przekształca i reorganizuje. Nawet nazwa miasta uparcie szuka swojej prawdziwej tożsamości, nieustannie się zmieniając – przestawiając co i rusz szereg liter czy wymowę. Obszar otaczający Xaos (czytaj: Aksos) jest chaotyczną mieszanką bagien, kamieni, wąwozów i pól oraz każdego rodzaju klimatu, rozświetlonych promieniami… tęcz. Czemu by nie?

Xaos (autor: Ronamis)

Brama do Limbo rematerializuje się razem z miastem. W jednej chwili przypomina niewielką niebieską piramidę w dłoni żelaznego posągu, w innej błyszczącą kulę wyczerpanych dusz, dryfujących bez celu po okolicznym rynku, i w ciągu chwili może przeistoczyć się w głęboki dół wyścielony ostrzami. Nieważne jednak, jak wygląda – z jakiegoś powodu śmiałek zawsze będzie w stanie rozpoznać, że to właśnie brama do Limbo.

Mieszkańcy Xaos (czytaj: Soach) nieustannie przechodzą zmiany – agresywny rzezimieszek z upływem godzin staje się łagodnym kelnerem, potulnie serwującym swoim klientom miskę zupy. Chaotyczna natura tubylców nie oznacza, że nie mają swoich oni celów. Slaad, który zamierza zabić upatrzonego sobie podróżnika, może w pierwszej kolejności wysłać mu bukiet róż. Chaosyta uparcie starający się stworzyć własną armię zacznie od rysowania na budynkach magicznych znaków.

Przyjmując Xaos (czytaj: Kseoseos)za cel, podróżnik musi twardo stąpać po ziemi, znać siebie i swoją tożsamość. Jeśli śmiałek nie zna siebie, zostanie wciągnięty w wir nieustannych zmian.


  • Niniejszy artykuł jest kopią materiału dostępnego w naszym projekcie interaktywnej mapy Zewnętrza.
  • Źródła:
    • Blood Wars CCG (karta „Xaos”);
    • A Player’s Primer to the Outlands, s. 27