Rigus

Krajobraz uległ zmianie i obecnie znajdujemy się na nieprzystępnej równinie. Ziemia w oddali zdaje się pękać, poprzecinana liniami substancji przypominającej kryształ, a wzgórza pochylają się i zaginają na kształt kanciastych brył. Glin, choć ostatnio coraz bardziej milczący, wyjaśnił mi (we właściwym sobie kwiecistym stylu): „żaden cień, śmiałku. Im bliżej do obrzeży Zewnętrza, tym bardziej okolica zaczyna przypominać poszczególne Sfery. Te bloki to znak, że kierujemy się na Acheron. Gdybyśmy dalej szli tą drogą, trafilibyśmy do Rigusa.

Ambran Poszukiwacz

Rigus to ogromny, stały obóz wojskowy podzielony na siedem pierścieni okalających wielkie wzgórze (największy pierścień otacza podstawę wzgórza, a najmniejszy jego wierzchołek). Obszar każdego pierścienia wyznacza ośmiokątna żelazna konstrukcja służąca jako mur. Wejście znajduje się w najniżej położonej ścianie.

Rigus (autor: Ronamis)

Brama do Acheronu, zwana również Bramą Lwa, mieści się głęboko pod ziemią. Można się do niej dostać, schodząc w głąb wzgórza ciągnącymi się ponad półtora kilometra schodami. Bramę stanowi łuk wzniesiony z kości bariaurów, wewnątrz którego mieni się gigantyczne kocie oko: wirująca zielono-żółta materia przecięta pionową czarną pręgą.

W Rigusie można spotkać przede wszystkim ludzi, diabelstwa i złe humanoidy. Społeczność mieszkańców pielęgnuje wojskową hierarchię opartą na rangach. Każdy z marszu otrzymuje tytuł obywatela i zaczyna wspinaczkę po szczeblach systemu – najbardziej zasłużeni mogą się pochwalić stopniem generała. Oczywiście za sprawą różnych przewin można też utracić podstawową rangę i zostać zdegradowanym do pozycji żołnierza-niewolnika. Każdy mieszkaniec ma obowiązek wypełniać rozkazy wszystkich, którzy przewyższają go rangą, a wszelkie przejawy niesubordynacji są uznawane za zdradę stanu. Panujące w mieście reguły sprawiają, że bardzo wpływowa jest tu frakcja Łaskobójców.

„Podporządkuj się albo giń” to nie tylko doskonała życiowa dewiza, ale i tutejsze prawo.

Kapitan Thod Direwrack, Łaskobójca

Na szczycie militarnej drabiny stoją generałowie, jednak za faktycznych władców miasta można uznać… grono ich zmarłych poprzedników, zamieszkujących kryptę na szczycie wzgórza. Wiodą oni półżywot zbliżony do liszów i wydają rozkazy żyjącym generałom.


  • Niniejszy artykuł jest kopią materiału dostępnego w naszym projekcie interaktywnej mapy Zewnętrza.
  • Źródła:
    • A Player’s Primer to the Outlands, s. 23;
    • Prawda o Sferach