Brama Kupiecka (ang. Tradegate)

Serce handlu, w którym stare budowle szybko zastępują nowe, niczym zresztą nieróżniące się od poprzednich, co nikomu nie przeszkadza. Otoczone murem z szarego kamienia miasto przypomina z lotu ptaka gwiazdę, wewnątrz której znajduje się ogromny plac targowy – ostoja handlu całego Zewnętrza. Na jego powierzchni, wyłożonej niczym szachownica złotymi i purpurowymi płytami, ścielą się kolorowe stragany, kramy i stoiska. Przybysze z miejsc tak odległych jak Pochodnia czy Klątwa przybywają tu tłumnie po wszelkiego rodzaju dobra.

W mieście znajduje się brama do Bytopii – domu bóstw panteonu gnomów, graniczącego z Celestią i Błogosławionymi Polami Elizjum. Odnalezienie portalu stanowi jednak nie lada wyzwanie, gdyż jest nim wielki bariaur z okazałymi krętymi rogami zwany Mistrzem Handlu. Jakby tego było mało, bariaur tuła się po okolicznych lasach i bywa, że trzeba go szukać aż w Tir na Og. Jeśli już trafimy na Mistrza Handlu, nie obejdzie się ubicia z nim interesu – bariaur zdaje się zawsze wiedzieć, czego potrzebują jego kontrahenci i czym mogą zapłacić. Choć ceny bywają wysokie, są zawsze skrojone na miarę majętności podróżnika.

Brama Kupiecka (autor: Ronamis)

Populację Bramy Kupieckiej stanowią w dużej mierze przedsiębiorczy ludzie i gnomy, liczący na to, że wszyscy dookoła okażą się równie pracowici. Żebranie nie jest mile widziane, a podróże częstokroć uważa się za pretekst do plądrowania cudzej własności. Miejscowi sami stanowią prawo, określając, co jest dobre, a co złe, i nie tolerują niewolnictwa, złodziejstwa ani bezmyślnego mordu.

Miasto posiada własną walutę – monetę, która na jednej stronie przedstawia podobiznę Ilmatera, a na drugiej gwiazdę. Mieszkańcy powiadają, że dwie strony monety odzwierciedlają dwoistą naturę Bytopii.


  • Niniejszy artykuł jest kopią materiału dostępnego w naszym projekcie interaktywnej mapy Zewnętrza.
  • Źródła:
    • A Player’s Primer to the Outlands, s. 26