Disco Elysium – zbliża się premiera „wersji ostatecznej”

Na początku ubiegłego roku z zachwytem wypowiadałem się o Disco Elysium – graficznej powieści, która łączy w sobie elementy gry cRPG i przygodówki. Debiut studia ZA/UM zdobył wiele prestiżowych nagród i zaskoczył niesamowitą narracją, intrygującą oprawą wizualną i wciągającą fabułą. Sam wówczas wspominałem, że produkcja ta przypomina na wielu płaszczyznach Planescape: Torment.

Dzisiaj wracam z informacjami, które krążą już od pewnego czasu (nie jesteśmy najszybszą redakcją na świecie), by poinformować was, że 30 marca ukaże się „wersja ostateczna” (ang. Final Cut). Choć podstawka już sama w sobie była grą kompletną, zbliżające się nowości powinny zachęcić graczy do ponownej lub pierwszej wizyty w Revacholu. Co nowego?

  • Wszystkie kwestie dialogowe zostały nagrane – bohaterowie przemówią własnymi głosami, a ich role w odświeżonej wersji zostaną rozszerzone. Co więcej, w Revacholu mają się też pojawić nowi gracze (w rozumieniu bohaterów niezależnych). 
  • Nowa edycja doczekała się nowych zadań – nasz bohater będzie miał własny polityczny kompas i w zależności od przyjętej ideologii otworzą się przed nim nowe możliwości.
  • Wszystkiego ma być więcej: bohaterów, cutscenek, przedmiotów; dodana zostanie również obsługa kontrolerów.

Dla posiadaczy tytułu „Final Cut” będzie dostępny za darmo w dniu premiery, natomiast gracze, którzy dopiero rozpoczynają przygodę, będą mogli poznać Disco Elysium wraz z całym bagażem nowych udogodnień.

Zachęcamy was do zapoznania się z tytułem, choć zaznaczamy, że nie jest dla każdego. Disco Elysium nie posiada choćby żadnego systemu walki (ewentualne boje toczymy przy pomocy opcji dialogowych), a sam świat mimo reklamowanej otwartości jest wbrew pozorom dość zamknięty i otwiera się w sposób progresywny (wraz z postępem fabuły). Tytuł na wielu płaszczyznach zaskakuje nowatorskim rozwojem postaci (doświadczenia bohatera odblokowują unikalne przemyślenia zwiększające jego atrybuty) i wyróżnia się unikalną oprawą audiowizualną.

Więcej o Disco Elysium przeczytacie na oficjalnej stronie produkcji.