Optymalizacja Gry

W tym dziale znajdziecie odpowiedzi na najczęstsze problemy techniczne, porady dotyczące instalacji ulepszeń i modyfikacji graficznych oraz potrzebne pliki. Zaznaczamy jednak, że wszystkie niniejsze porady są nieoficjalne i nie bierzemy odpowiedzialności za jakiekolwiek problemy wynikające z błędnej interpretacji poradnika.


Dowiecie się między innymi, jak krok po kroku zainstalować Planescape: Torment na Windows XP, Vista, 7 z najlepszymi dotychczas wydanymi modyfikacjami.

Materiał wideo

Jeżeli będziecie mieli problem z poprawnym zainstalowaniem modyfikacji, przygotowałem krótki materiał, w którym krok po kroku je instaluję. Korzystałem z notebooka z systemem Windows 7 i kartą graficzną nVidia. Rozdzielczość filmu to 1366x768. Migawki przy odpalaniu gry to efekt nagrywania filmu, tak faktycznie nie miałem ich w grze.
 


Pełna instalacja gry

Zainstaluj Planescape: Torment w dowolnym miejscu na dysku.

By przyspieszyć działanie gry, warto edytować dwa ustawienia w pliku torment.ini. Są nimi path search nodes i maximum frame rate, które należy zamienić na path search nodes=32000 oraz maximum frame rate=40.

Jeżeli korzystasz z angielskiej wersji, zainstaluj patch 1.1.

Dla użytkowników Windows 7 i Vista NIE zaleca się instalować gry w folderze C:\Program Files\. W ten sposób unikniemy problemów przy instalacji modów.


Rozdzielczość ekranu

Następnym krokiem jest instalacja trybu szerokoekranowego, który pozwala nam ujrzeć Sfery w rozdzielczościach znacznie przekraczających optymalną, przykładowo 1440x900.

Ten krok wpłynie na wszystkie zapisane stany gry. Jeżeli naprawdę chcesz delektować się Wieloświatem w wyższych rozdzielczościach, będziesz musiał/-a rozpocząć przygodę od nowa.

Otworzy się nowe okno. Wybierz Component [Widescreen Mod], wpisując komendę I i zatwierdzając enterem. Następnie zostaniesz poproszony/-a o wpisanie X-coordinates i Y-coordinates. To będzie rozdzielczość ekranu, gdzie X wskazuje na poziom, a Y na pion. Jeżeli Twój monitor ma rozdzielczość 1440x900, wpisz w pole X 1440, natomiast w pole Y 900 (pamiętaj, by dostosować rozdzielczość do Twojego monitora). Zatwierdź i poczekaj, aż modyfikacja zostanie zainstalowana.

POBIERZ WIDESCREEN MOD


GhostDog UI Mod

Tryb szerokoekranowy zwiększa rozdzielczość ekranu, przez co wszystkie filmiki wyświetlają się w swojej oryginalnej rozdzielczości w lewym górnym rogu ekranu. Podobnie rzecz ma się z interfejsem, który wypełniany jest czarnymi blokami. Na szczęście moder GhostDog stworzył świetne uzupełnienie do Widescreen Moda.

GhostDog's PS:T UI mod v2.1 uzupełnia interfejs o dodatkowe elementy graficzne (zakrywając dziury powstałe po powiększeniu rozdzielczości) oraz centruje wszystkie filmiki i elementy interfejsu tak, by wszystko było bardziej przyjemne dla oka.

Otwórz program i wypakuj go do folderu gry (przykładowo D:\Torment\). Następnie otwórz Setup-GhostDog's-PST-UI.exe, który po instalacji znajdzie się w wybranym przez Ciebie folderze. Zainstaluj modyfikację.

(aktualizacja 06.12.2015) Do fixpacka, tweakpacka i interfejsu GhostDoga wprowadzono niewielkie zmiany związane z tłumaczeniem niektórych fragmentów (interfejsu/dialogów). Autorem zmian jest szmotsu, dzięki!


POBIERZ GhostDog UI MOD PL*

(* w wersji polskiej wraz z tłumaczeniem skrótów w menu statystyk)


Modyfikacje

Teraz pora zainstalować najnowsze modyfikacje do gry. 


1) Ultimate WeiDU Fixpack v4.13 by Qwinn


Zawiera w sobie między innymi FixPack Plattera i Restoration Pack.

Dodaje mnóstwo nowej treści, między innymi:

możliwość wypytania Nie-Sławy o Vhailora;
możliwość przekonania Sere do dołączenia do Anarchistów (jeżeli sami należymy do frakcji);
nowy tatuaż Grosuka;
możliwość zamienienia Lim-Lima w kamień u Marissy;
naprawione niedziałające wcześniej dialogi z Nordomem;
wiele innych ulepszeń, o których przeczytacie w README.

Pobierz FixPack PL* 

(*przetłumaczono niektóre kwestie, które pojawiały się w wersjach powyżej 4.0, m.in. podczas rozmowy z Dhallem)


2) PST Unfinished Business by Qwinn


Przywraca treść, która nie znalazła się w finalnej wersji gry, między innymi:

nowe zadanie w Zakopanej Wiosce;
przywrócone przedmioty (które można było dotąd uzyskać tylko na drodze oszustw);
więcej więźniów w więzieniu Klątwy;
przywrócone zadanie dotyczące naszyjnika Yemetha;
wiele innych ulepszeń, o których przeczytacie w README.

Pobierz Unfinished Business


3) PS:T Tweak Pack by Qwinn


Dodaje wiele mikromodyfikacji do gry, między innymi:

szybki zapis/szybkie wczytywanie;
grupowanie przedmiotów (pierścieni, bransolet);
identyfikację wszystkich przedmiotów;
świąteczne wersje Anny i Mortego (nie polecam na dłuższą metę ;));
eksplorację miast;
wiele, wiele innych ulepszeń.

W trakcie instalacji modyfikacji, samodzielnie wybieracie usprawnienia, które zostaną zainstalowane.

Pobierz Tweak Pack PL*

(*w wersji PL na ekranie statystyk wyświetla się teraz Bazowe TraK0 i TraK0)


Twój problem nie został tu opisany? Sprawdź na naszym forum.

Komentarze

Przepraszamy, tymczasowo wyłączyliśmy komentarze z uwagi na zmianę polityki Disqus (aplikacja implementuje narzucone, agresywne reklamy, których nie można wyłączyć). Szukamy alternatywnego rozwiązania.