Easter Eggi

Easter eggi to z reguły humorystyczne nawiązania do książek, gier czy szeroko pojętej rozrywki, nie pasujące do treści fabuły. Podobnie jak w przypadku wielu innych gier tego okresu, w Tormencie nie brakuje nawiązań do innych tytułów czy literatury.

Nawiązania w Planescape: Torment

Fallout

Na jednym z pięter Kamienicy Zbójców (południowo-wschodnia część Ula) możemy znaleźć dość dziwne beczki, które nie pasują do scenerii gry. Ba, wyglądają jak żywcem wyjęte z dość znajomej post-nuklearnej produkcji.

Wrota Baldura

Na jednym z nagrobków ze sklepu trumniarza Hamrysa znajduje się symbol Bhaala, znanego z panteonu Dungeons & Dragons, a przede wszystkim kojarzącego się z serią Baldur’s Gate.

Przemiana Kafki

Opis doznania „Całkowita konsternacja” dostępny w publicznym sensorium Gmachu Rozrywki (Dzielnica Wyższa) jest skonstruowany analogicznie do fragmentu opowiadania „Przemiana” autorstwa Franza Kafki – z tą różnicą, że odpowiednik Gregora Samsy nie zmienia się w robaka, lecz… człowieka (lub przynajmniej, biorąc pod uwagę mnogość ras w świecie Planescape, humanoida).

Wiersz Li Shangyina

Zombie #1041, znajdujący się na parterze Kostnicy, podczas rozmowy z Bezimiennym (wymagana umiejętność Gadaj-Kości-Opowieści) recytuje fragment wiersza chińskiego poety Li Shangyina.

Shiawase

Jednemu z czarów Nie-Sławy towarzyszy formuła „shiawase” – to rzeczywiście istniejące słowo, oznaczające w języku japońskim „szczęście”.

„Hamlet” Shakespeare’a

W przypadku śmierci jednego z naszych towarzyszy, Dak’kona, Morte wypowie słowa „Biedny Dak’kon… Dobrze go *znałem*”. To nawiązanie do sceny 1 aktu V „Hamleta” (znamiennym jest fakt, że analogiczna wypowiedź odnosi się tam do czaszki błazna Yoricka, do której nawiązaniem mogłaby być sama postać Morte’a).

„Romeo i Julia” Shakespeare’a

Historia Julii, kurtyzany z Przybytku Zaspokajania Żądz Intelektualnych (Dzielnica Wyższa) i Monteka, którego można spotkać w Gmachu Rozrywki (Dzielnica Wyższa) to alternatywna wersja innego dramatu Shakespeare’a – „Romea i Julii”.

Węzeł gordyjski

Fhjull Rozdwojony Język jest posiadaczem węzła gordyjskiego. Według opisu przedmiotu „ta splątana lina została przecięta na pół przez zdobywcę z jakiegoś odległego świata, z pierwszej sfery materialnej. Za każdym razem kiedy węzeł zostanie zerwany, znika, by po latach pojawić się w rękach kolejnej osoby, która może wykorzystać jego moc.” Przecięcie węzła gordyjskiego bronią sieczną podnosi Charyzmę, jednocześnie obniżając Mądrość.

Piramida Maslowa

W nagrodę za wykonanie zadania dla adwokata Iannisa możemy otrzymać między innymi piramidę Maslowa – artefakt redukujący efekty zmęczenia i upojenia alkoholowego oraz przywracający PŻ.

Inspiracje „Kronikami Amberu”

Sam Chris Avellone podaje jako inspiracje gry powieść Rogera Zelaznego „Dziewięciu książąt Amberu” (z cyklu „Kroniki Amberu”) oraz serię komiksów Billa Willinghama „Elementals”. Pierwowzorami Anny i Nie-Sławy były zaś Betty Cooper i Veronica Lodge z serii komiksów wydawnictwa Archie Comics.

Meredith Brooks

W plikach gry znajduje się niewykorzystana kwestia dialogowa handlarza (lub handlarki) o imieniu Hensdale, która jest nawiązaniem do piosenki „Bitch” autorstwa Meredith Brooks.

Jestem suką, jestem kłamcą, jestem złodziejką, jestem twą matką, jestem sączącą się ropą, której nie wolno ignorować… nie, zaczekaj, to Meredith Brooks. Ja jestem sprzedawczynią, która kłamie, choć w mych kłamstwach, możesz odnaleźć prawdę. Może.

Nawiązania do gry

Fallout Tactics

Podczas jednego ze spotkań losowych w Fallout Tactics możemy natrafić na Morte’a. Czaszka dostała się na pustkowia, przypadkowo aktywując portal w Mieście Drzwi.

(źródło: fallout.wikia.com)

Baldur’s Gate II

Po zainstalowaniu dodatku Tron Bhaala, na Targu Przygód umiejscowionym na Promenadzie Waukeen (Athkatla) pojawia się sprzedawczyni o imieniu Deidre. Można u niej zakupić przedmioty z ekwipunku bohaterów Planescape: Torment, takie jak Hełm Vhailora i Zerthowe Ostrze Dak’kona. Warto nadmienić, że wśród innych oferowanych towarów znajdują się, nawiązujące do sigilijskich frakcji, Amulet Czuciowców, Halabarda Harmonium, Pierścień Łaskobójcy oraz Harfa Pandemonium, według opisu należąca niegdyś do Raveli.

Wizje jednej z pacjentek Przytułku „Czarowięzy”, Afril, dotyczą Sigil, Bezimiennego i Słupa Czaszek.

Bard Haer’dalis, jeden z naszych potencjalnych towarzyszy, jest diabelstwem pochodzącym z Sigil i należącym do frakcji Straży Zagłady.

Saga Icewind Dale

Ravela Szaradna jest, jak się okazuje, bohaterką nie tylko Planescape: Torment. Jej inkarnacje występują również w grach Icewind Dale: Serce Zimy i Icewind Dale 2 – w pierwszej z nich pojawia się jako Wieszczka, zaś w drugiej jako Firtha Kerdos, mieszkanka Targos.

W Icewind Dale w Głębi Dorna można także znaleźć buteleczkę z ekstraktem z ostrorośli, która jest podpisana jako „Własność Opłakującego Drzewa”.

Neverwinter Nights 2

Historia Dak’kona zostaje wspomniana przez postać z gry Neverwinter Nights 2 – githzerai o imieniu Zhjaeve. Bohaterka w swoich wypowiedziach powołuje się także na Nieprzerwany Krąg Zerthimona.