Strona 1 z 1

Easter eggi (możliwe spoilery)

: pt sty 29, 2016 7:57 pm
autor: Darnath
Kontynuując temat "wrażeń" z bety, kilka słów na temat różnego rodzaju odniesień do Planescape: Torment, innych gier oraz literatury, muzyki, filmu. Dla utrzymania porządku, jeśli coś dodacie, wrzucajcie od razu cyferkę ;)

Ostrzegam przed drobnymi spoilerami.

1. Z najbardziej oczywistych rzeczy - zdarza się, że inni bohaterowie niezależni nazywają nas "Adahn". Jest to oczywiste odniesienie do Planescape: Torment, w którym Bezimienny mógł przedstawić się tak kilkukrotnie (i stworzyć tego bohatera mocą swojego umysłu).
2. Niekończąca się Bitwa (the Endless Battle) podobno rozpoczęła się od konfliktu dwóch nieśmiertelnych istot - to bardzo luźne spostrzeżenie, ale od razu pomyślałem o Bezimiennym i Wiekuistym.
3. Żelazny Wiatr aka formujące się w powietrzu chmary nanorobotów mogą mieć luźny związek z Niezwyciężonym Stanisława Lema. W powieści antagonistą są mikromaszyny formujące się w potężne ściany/chmury.
4. Rytuał pożerania zwłok (Dendra O'Hur), dzięki któremu przejmujemy wspomnienia zmarłego jest inspirowany Księgą Nowego Słońca Gene Wolfe'a. W powieści bohaterowie pożerają doprawione obcą substancją zwłoki zmarłych. Dzięki temu mogą przejąć całość ich wspomnień, a w niektórych wypadkach nawet świadomość zmarłego.
5. W becie można znaleźć "Kulę z Brązu" (przedmiot fabularny z Planescape: Torment) - nie znalazłem dla niej jeszcze zastosowania.

Re: Easter eggi (możliwe spoilery)

: pt sty 29, 2016 9:14 pm
autor: Ribald
Nie twierdzę, że tak musiało być, ale prawdopodobnie scenarzyści czytali nowe części "Diuny" (sam miałem styczność tylko z "Dżihadem butleriańskim"). A tam był pomysł z myślącymi maszynami, które chciały "mieć dzieci", cokolwiek się nie kryje pod tym pojęciem. Takie skojarzenie przy tormentowym Underbelly.

Re: Easter eggi (możliwe spoilery)

: sob sty 30, 2016 7:48 pm
autor: black_cape
7. Pierwowzorem postaci Matkiny była Angelina DiGriz ze Stalowego Szczura Harry'ego Harrisona. Opowiadał o tym Colin podczas prelekcji na EGX Rezzed.

8. Postać Leto - wieszczki, którą można spotkać w Piątym Oku - jest wyraźnie inspirowana Diuną (imię, pochodzenie, widzenie przyszłości, oczy bez białek, motyw 'marnowania wody').
Spoiler
Show
Obrazek
9. W 22. aktualizacji Colin wspomniał o swoim pomyśle zaprojektowania grupy przeciwników w oparciu o okładkę płyty Mob Rules (Black Sabbath). Z tekstu wynika, że najprawdopodobniej będą to jacyś kultyści Dendra O'hur.

Re: Easter eggi (możliwe spoilery)

: wt lut 02, 2016 7:02 pm
autor: Darnath
Ok, teraz się trochę wstydzę, że tego nie wychwyciłem, biorąc pod uwagę to, że Bóg Imperator jest moją ulubioną książką. Wymowny jest zwłaszcza filtrak i "marnowanie wody". Świetne!

Re: Easter eggi (możliwe spoilery)

: pn mar 06, 2017 2:26 am
autor: Wrathu
10. Na Małym Rynku NPC Falinda mówi jak narrator w książce. Myślę, że to jest wyraźny ukłon w stronę Nemelle z Dzielnicy Urzędników z P:T (chyba nie pomyliłem jej z Aelwiną).
11. W Piątym Oku jest O, metafizyczny i matematyczny NPC z Planescape Torment, prawdopodobnie jedyna osoba, która mogłaby pojawić się w dwóch produkcjach ze względu na swój międzywymiarowy charakter. I analogicznie do Tormenta, gdzie zwiększał mądrość Bezimiennego, tu po pokazaniu fragmentu wieczności zwiększa intelekt Porzuconego. How cool is that