Torment – Nurty, nowele i wzniesienie Kex-Lianish

W nagraniu otwierającym siódmą aktualizację Kickstartera, Adam Heine na konkretnym przykładzie tłumaczy działanie Nurtów [ang. Tides]. Następnie Kevin zdradza kilka szczegółów dotyczących kompilacji nowel, kolejnego celu finansowego i nowego Meandru w Labiryncie.

Adam Heine o działaniu Nurtów

 

Transkrypt

 

„Jednym z najciekawszych aspektów Planescape: Torment był fakt, że charakter twojej postaci mógł ulegać zmianom w zależności od twoich działań i wypowiedzi. W przypadku ToN chcemy pójść o krok dalej. Zadaliśmy sobie pytanie <<za co pamięta się ludzi?>>, bo w końcu nasza historia w dużej mierze dotyczy dziedzictw, i przychodziły nam do głowy hasła takie jak mądrość, miłosierdzie, gorliwość, władza, sprawiedliwość. Pięć głównych Nurtów to ucieleśnienia tych pojęć, ale nie tylko ‒ dlatego zdecydowaliśmy się przedstawiać je za pomocą kolorów. Przykładowo, nurt indygo to nie tylko sprawiedliwość; to również działanie w służbie większego dobra, albo postępowanie według zasady „cel uświęca środki”. Opracowany przez nas system nie ocenia motywów, jakimi się kierujesz ‒ liczą się jedynie czyny. Możesz postępować dobrze lub źle, ale tak naprawdę ważne jest tylko, czy ma to jakieś znaczenie.

Jak to dokładnie działa? Przenieśmy się na chwilę do miasta Rozkwit. To jeden wielki slums ‒ kręte uliczki, ciemne zaułki, a głęboko w środku sieć tuneli. Znajdujesz się właśnie w korytarzach należących do stworzeń zwanych stichusami. Nagle zatrzymuje cię kilku mężczyzn ‒ to złodzieje, którzy przybyli tu po cenne jaja. Próbujesz z nimi rozmawiać, ale zostajecie zaatakowani przez grupę stichusów. Musisz teraz określić swoje stanowisko: możesz przyłączyć się do którejś ze stron lub stanąć do walki ze wszystkimi naraz, możesz też spróbować za pomocą rozsądku, daru przekonywania lub gróźb skłonić złodziei lub stichusy do wycofania się. Twój wybór „zasili” jeden konkretny nurt albo kilka jednocześnie (…). Ostatecznie dominujące nurty złożą się na twoje Dziedzictwo. Jeżeli swoje (i innych) problemy rozwiązywać będziesz za pomocą pięści, może się okazać, że jesteś mścicielem lub obrońcą. Jeżeli zamiast siły używać będziesz słów ‒ być może odnajdziesz w sobie tropiciela, przewodnika lub idealistę. Każdy typ dziedzictwa wiąże się z innymi bonusami do przedmiotów, innymi reakcjami ze strony postaci wyczulonych na wahania nurtów, i ‒ co najważniejsze ‒ innymi umiejętnościami składającymi się na specjalizację bohatera. Może to np. być premia do tworzenia iluzji lub zdolność oblekania swojego ciała w warstwę lodu czy płomieni. Nurty będą również miały wpływ na towarzyszy, ale o tym opowie wam już ktoś inny.”

 

Kompilacja nowel ‒ „From the Depths”

Kompilacja zawierać będzie dwie samodzielne historie napisane przez Colina McComba i Monte Cooka oraz zbiór „From the Depths” ‒ pięć powiązanych ze sobą nowel autorstwa Adama Heine, Mur Lafferty, Nathana Longa, Raya Vallese i Tony’ego Evansa.

Opowieść Colina nawiązywać będzie bezpośrednio do fabuły Tormenta, Monte wprowadzi czytelnika w uniwersum Numenery, zaś cykl „From the Depths” przybliży ideę Nurtów. Każda z zawartych w nim nowel przeniesie nas w inne miejsce z przeszłości świata gry i opowie historię postaci, która poprzez swoje czyny stała się uosobieniem danego Nurtu.

Poznamy małą Luthiyę, która żyła w Ossiphagan w dniach, kiedy wioska padła ofiarą ognistych upiorów, i dowiemy się o jej niezwykłej próbie ocalenia współmieszkańców. Przeczytamy również bardziej osobistą historię Reena, który zdecydował się poprowadzić niebezpieczną ekspedycję, by ratować śmiertelnie chorą żonę. Trzecia nowela traktować będzie o odmieńcu [ang. abhuman] Bajim zmuszonym wybierać między swoim ludem a grupą oddychających powietrzem uchodźców na skraju śmierci. Następna historia przeniesie nas do świata zamieszkanego przez stworzenia pozbawione zmysłów i opowie o losach wygnanego artysty Zelora próbującego przebudzić ich umysły. Ostatnia nowela poświęcona będzie Chili Wspaniałej ‒ na długo zanim otrzymała taki przydomek ‒ i roli, jaką odegrała w konflikcie między władcami Klifów Sagusa a zbiegami zamieszkującymi Rozkwit.

Kompilacja będzie nagrodą dla poziomów 39, 50, 75 dolarów i wyższych. Do wszystkich nie-cyfrowych poziomów powyżej 250 dolarów dołączona zostanie drukowana wersja kompilacji. UWAGA: nowele dostępne będą wyłącznie po angielsku.

Nowy art: Wzniesienie Kex-Lianish

Grafika autorstwa Andree Wallina, dostępna również jako tapeta.

Nowy cel ‒ 39 USD

Dla wszystkich spragnionych wiedzy o Dziewiątym Świecie, Tormencie i Nurtach, inXile wprowadza nowy limitowany próg nagród ‒ „Lore Aspirant”, zawierający:

●    cyfrową wersję gry (PC [Windows], Mac, Linux) bez DRM;
●    Retrospekcję Produkcji PS:T;
●    dostęp do oficjalnej społeczności Tormenta;
●    cyfrowy poradnik strategiczny;
●    kompilację nowel (7 opowiadań).

Drugi Meander Labiryntu

Liczba osób, które wsparły projekt, przekroczyła już 48 000, w związku z czym Labirynt Wygnańca powiększył się o kolejny Meander! Oto wizualizacja pierwszego Meandru autorstwa ilustratora Dany Knutsona (pewnie część z was inaczej sobie wyobrażała Labirynt ‒ cóż, umysły bywają nieprzewidywalne):