Drużyna bohatera

Ogólnie o Pillars of Eternity ‒ świat, religia, filozofia, polityka.

Moderatorzy: Moderator, Global Moderator

Awatar użytkownika
Darnath
Administrator
Posty: 493
Rejestracja: czw paź 04, 2012 3:26 pm
Lokalizacja: Sigil
Kontakt:

Zainspirowani pytaniem Lorda Barta zebraliśmy zaktualizowane informacje o towarzyszach. Oto jak przedstawia się ośmiu kompanów:

Obrazek

Aloth Corviser ‒ urodzony w Cythwood elfi mag.

Niezłomny [ang. Durance] ‒ ludzki kapłan, wyznawca Magran. Pierwotnie kapłanką miała być Cadegund, aczkolwiek w ostatecznej wersji gry zdecydowano się zastąpić ją Niezłomnym (nie oznacza to, że nie pojawi się w grze).

Edér ‒ jeden z towarzyszy mocno powiązanych z głównym wątkiem fabularnym, wojownik. Ma ok. 1,9 m wzrostu, nosi zbroję łuskową i walczy mieczem. Dawniej był żołnierzem, brał udział m.in. w Wojnie Świętych.

Podczas kampanii na Kickstarterze został przedstawiony jako Edair ‒ imię zmieniono, by lepiej oddawało jego dyrwoodzkie pochodzenie.

Zrozpaczona Matka [Grieving Mother] ‒ szyfrant/enigmatyk. Początkowo za postać odpowiadał Chris Avellone, jednak ostateczną wersję stworzyli inni projektanci fabuły (pomysły Chrisa mocno okrojono w stosunku do oryginalnej wizji).

Obrazek

Hiravias ‒ orlański druid z Eir Glanfath.

Kana Rua ‒ jedyny rekrutowalny przedstawiciel rasy aumaua, pieśniarz.

Pallegina (czytane paledżina) ‒ boska aves (ptaków), paladyn. Czarnoskóra kobieta z Republik Vailiańskich, o charakterystycznych cechach swej rasy: złotych ptasich oczach i piórach wyrastających z głowy, które otrzymała jako dziedzictwo od Hylei, bogini ptaków i nieba. Jest członkinią Bractwa Pięciu Słońc, ale otwarcie sprzeciwia się poczynaniom swego zakonu.

Sagani ‒ łowczyni, tundrowa krasnoludka, której towarzyszy zwierzęcy towarzysz, lis Itumaak.

---

Macie już jakieś wstępne preferencje? ;)
Awatar użytkownika
Lord Bart
Szczebiocząca Czaszka
Szczebiocząca Czaszka
Posty: 80
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 11:06 pm
Lokalizacja: Warszawa/Korriban
Kontakt:

Wstępnie to ja się zastanawiam czy PoE bliżej towarzyszami do BG czy do P:T... co by nie mówić mogli się postarać o unikalną postać dla każdej profesji.

Matka od początku wydawał się spoko, pytanie czy nie okroili jej z tego co najlepsze...
Awatar użytkownika
Ghoster
Global Moderator
Posty: 497
Rejestracja: sob paź 13, 2012 8:08 pm

Cholera; prawda jest taka, że Planescape w swoim czasie strasznie okroił fantastykę z postaci "oryginalnych z konceptu". Latająca czaszka, gadający komputer rozdarty między ładem a "emocjami", w mniejszym stopniu szalony, płonący mag oraz chodząca zbroja pragnąca ślepej sprawiedliwości. Wbrew pozorom naprawdę trudno jest wymyślić nową, oryginalną zgraję bohaterów "z konceptu" - co nie musi być złe, bowiem te postaci mogą odkupić tę ułomność właśnie wykonaniem w samej już grze. Sam, tworząc kiedyś kampanię do Neverwinter osadzoną w uniwersum Planescape'a (chech) zmagałem się z tym i ostateczną drużyną gracza mieli być: Fey'ri, czarodziejka urodzona w niewoli (główny bohater), samolubny goblin łowca, tchórzliwy szczurołak łotrzyk, niedźwiedziołak wojownik oraz wygnana driada. Głównym problemem było to, że dość trudno byłoby stworzyć w tym składzie wątek miłosny, cóż.

Do tematu: Zrozpaczona Matka także wydawała mi się miłym, odróżniającym się konceptem.
Awatar użytkownika
black_cape
Redakcja
Posty: 146
Rejestracja: czw paź 25, 2012 9:53 pm
Lokalizacja: Shra'kt'lor

Szkoda, że na razie nie wiadomo nic więcej na temat Alotha, bo z jego portretu emanuje taka przytulna mroczna aura. ;) Na pewno zwrócę uwagę na Niezłomnego i Zrozpaczoną Matkę (zwłaszcza tę ostatnią), skoro pewien udział w tworzeniu tych postaci miał Chris Avellone. Edér prezentuje się wyjątkowo sztampowo, ale też się nim zainteresuję ze względu na powiązanie z głównym wątkiem. Hiravias i Kana Rua mogą mieć ciekawe historie do opowiedzenia (choć raczej z różnych powodów). Pallegina wydaje mi się zbyt praworządna, z kolei Sagani - bardzo klimatyczna.
Awatar użytkownika
Lord Bart
Szczebiocząca Czaszka
Szczebiocząca Czaszka
Posty: 80
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 11:06 pm
Lokalizacja: Warszawa/Korriban
Kontakt:

Ogólnie zgadzam się, że nawiązywanie do P:T czy wymyślanie kogoś mega-odróżniającego się mogłoby skończyć się też źle, ale... może gra będzie taka, że np. złodziej nie będzie potrzebny. Chociaż upieram się, że każda profesja powinna mieć towarzysza z "duszą" ;)
Awatar użytkownika
Darnath
Administrator
Posty: 493
Rejestracja: czw paź 04, 2012 3:26 pm
Lokalizacja: Sigil
Kontakt:

prawda jest taka, że Planescape w swoim czasie strasznie okroił fantastykę z postaci "oryginalnych z konceptu". Latająca czaszka, gadający komputer rozdarty między ładem a "emocjami", w mniejszym stopniu szalony, płonący mag oraz chodząca zbroja pragnąca ślepej sprawiedliwości
Sukkub purytanka. Coś w tym jest.

Chociaż jakby spróbować tworzyć koncepcję po myśli Chrisa, czyli wziąć jakiś klasyczny schemat i obrócić go o 180 stopni, można by coś jeszcze wynaleźć. Przykład który świta mi właśnie po głowie to półbóg, który stał się niewolnikiem własnych wyznawców (chociaż nie bardzo pasuje do tego settingu). Taki fantastyczny Mua'Dib.

Z obecnego obrysu najbardziej sympatyczna wydaje się Sagani (dodatkowy plus: jest w komplecie ze zwierzęcym towarzyszem).
Awatar użytkownika
Gorn
Współsłowiec
Współsłowiec
Posty: 32
Rejestracja: sob mar 23, 2013 10:41 pm

A, nie zgadzam się. Nie sądzę, żeby pierwszy Torment w jakiś istotny sposób ograniczył liczbę nowych unikalnych konceptów. Jestem przekonany, że spokojnie jest możliwe zapełnić kilka gier takimi oryginałami, kwestia jest raczej czegoś innego. To, że drużyna w Tormencie była spójna wynikało wyłączenie z nietypowego settingu i historii. W większości innych gier prawdopodobnie by się to nie trzymało kupy, byłoby przesadnie udziwnione.
W grach typu Baldurs Gate, czy właśnie PoE potrzeba innego rodzaju postaci - może nie najbardziej pokręconych na świecie, ale interesujących, z dobrym tłem, spójnych, oczywiście także nieco oryginalnych.
W tych nowych cRPGach typu Dragon Age przeważnie dało się znaleźć 2-3-4 takie postacie w drużynie, choć często potencjał był marnowany.

Jak tak patrzę na te grafiki i strzępy informacji, to wygląda to całkiem ciekawie.
Zrozpaczona Matka - jakaś historia typu dzieciobójstwo? Wygląda dość "ciężko", plus jest jakąś wariacją na temat psionika - może być super, nawet w tej nieco okrojonej wersji.
Niezłomny, Hiravias i Pallagina - nie ma zbyt dużo informacji, ale same koncepty graficzne są bardzo ciekawe.
Luźne przypuszczenia:
Cyniczny kapłan z kryzysem wiary/albo właśnie kompletny, nieco szalony fanatyk.
Ten orlanin - wygląda jak wariacik z jakiegoś ruchu oporu, bardzo jestem ciekawy w ogóle konceptu rasy - czy to będą po prostu bardziej dzikie niziołki, czy coś ciekawszego. W każdym razie od razu widać, że będzie czymś więcej niż typowym miłośnikiem drzew,
No i ptasia paladynka, do tego wg informacji skłócona z zasadami swojego zakonu, wygląda, że absolutnie nie będzie to typowy P-D paladyn, do tego grafika też intrygująca.

Z kolei Eder póki co prezentuje się bardzo słabo, wygląda jak typowy przystojn wesołek o wielkim sercu z szeregu gier cRPG (typ takiego Cartha, Attona czy innego Alistaira), ale może to tylko wrażenie.

Do tego olbrzymi kolorowy bard o spiłowanych zębach i >krasnoludka tropicielka z lisem< (to dopiero kombinacja).

Oczywiście za wcześnie żeby mówić cokolwiek o jakości fabularnej towarzyszy, ale mam przeczucie, że będzie dobrze - zwłaszcza, że autorzy postawili na jakość, nie na ilość. Jasne, że nową jakość ustanowi dopiero nowy Torment, ale tu powinno być więcej niż dobrze ;)
Awatar użytkownika
Darnath
Administrator
Posty: 493
Rejestracja: czw paź 04, 2012 3:26 pm
Lokalizacja: Sigil
Kontakt:

Do tego olbrzymi kolorowy bard o spiłowanych zębach i >krasnoludka tropicielka z lisem< (to dopiero kombinacja).
Zawołam może Ellen żeby podzieliła się swoją teorią nt. tropicielki ;)

Ze Zrozpaczoną Matką faktycznie może być ciekawie, zwłaszcza że na początku
Spoiler
Show
widzieć miał ją tylko gracz
.

Koncept bodaj jednak zmieniono z czasem. Gdybym miał wybrać dzisiaj towarzyszy przy uwzględnieniu tych - na razie dość skromnych - opisów na pewno szeregi zasiliłaby Sagani, Zrozpaczona i Niezłomny (tutaj ciekawe czy to wciąż człowiek, czy jednak krasnolud jak sugeruje portret). Do Edaira też nie jestem przekonany, ale twórcy wspominali w przeszłości, że wiąże się z nim ważny wątek fabularny, więc spodziewałbym się ciekawego rozwoju tej postaci.
W tych nowych cRPGach typu Dragon Age
Nie jestem wielkim fanem serii, ale jak na tak obszerny cRPG ciężko mi wymienić wiele postaci, które mnie zainteresowały. Pomijając dość klasyczny, ale jednak bardzo fajny przykład Varrika i fenomenalną postać Arishoka, bohaterowie mnie jednak przynudzali. Z pierwszej części zapadła mi w pamięć tylko Morrigan, choć wiem że takie słowa to prawie jak herezja ;)

A może tylko słabo kojarzę, bo w pierwsze dwie części grałem dość dawno temu.
Awatar użytkownika
Darnath
Administrator
Posty: 493
Rejestracja: czw paź 04, 2012 3:26 pm
Lokalizacja: Sigil
Kontakt:

Dodam jeszcze do poprzedniej wiadomości, na ostatnim PAX East ekipa Obsidian omawia między innymi towarzyszy. Pewnie w niedalekiej przyszłości zrobimy małą aktualizację na Grimie.

Link: http://www.twitch.tv/pax2/c/6273598

Takie robocze tłumaczenie ze słuchu:
Hiravias to dobrze usposobiony, energiczny, humorzasty, spostrzegawczy i radosny osiadły orlanin z Glanfanthan. Ma 32 lata, przy czym warto zauważyć że orlanie żyją krócej niż ludzie.

Pallegina wywodzi się z kultury Vailian, jest 26 letnią zdeterminowaną, sprytną, oddaną acz niecierpliwą paladynką, fanatycznie poświęconą swojej ojczyźnie - Republikom Vailiańskim. Odrzucona przez ojca, trafiła do militarnego zakonu - nie wierzy jednak, że zakon, któremu służy dba o interes ojczyzny.

Eder jest prostym farmerem oddanym Eothasowi, bogowi światła i odkupienia, przez co jest obiektem religijnego prześladowania w swojej wiosce. Ma 32 lata, jest optymistycznym, introspektywnym, zmartwionym, ale krzepiącym serca, bystrym wojownikiem. Ma zabójczy instynkt. Szuka przyjaciela i odpowiedzi. Trafia na ciebie. Ma czarne poczucie humoru.

Aloth to 62-letni obsesyjny, pełen szacunku, pouczający, posłuszny leśny elf. Pokrótce ‒ szuka przywódcy.
Zerknijcie sobie na twierdzę gracza (po 25 minutach ;))
Awatar użytkownika
black_cape
Redakcja
Posty: 146
Rejestracja: czw paź 25, 2012 9:53 pm
Lokalizacja: Shra'kt'lor

Darnath pisze:
Gorn pisze:Do tego olbrzymi kolorowy bard o spiłowanych zębach i >krasnoludka tropicielka z lisem< (to dopiero kombinacja).
Zawołam może Ellen żeby podzieliła się swoją teorią nt. tropicielki ;)
Spoiler
Show
W gameplayu udostępnionym na Twitchu dowiadujemy się, że Sagani poszukuje swojego przyjaciela, starszego wioski. Co ciekawe, dodaje też, że 'nie jest pewna, jaką skórę [on] teraz nosi'. Możliwe, że reinkarnował. Moim pierwszym podejrzeniem było to, że odrodził się w postaci Itumaaka. ;)
Co do samej kreacji bohaterów - wygląda na to, że twórcy po prostu starali się dopasować względnie standardowe postacie do założeń nowego settingu. Właściwie nie mam nic przeciwko temu, żeby schemat stanowił punkt wyjścia dla konstrukcji bohatera, ale wtedy w opisie warto akcentować cechy, które go wyróżniają. Dlatego do niektórych jestem na razie sceptycznie nastawiona (Edér, Aloth). Cóż, najważniejsze, żeby sensownie powiązano ich historie z głównym wątkiem/postacią gracza.
Awatar użytkownika
Lord Bart
Szczebiocząca Czaszka
Szczebiocząca Czaszka
Posty: 80
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 11:06 pm
Lokalizacja: Warszawa/Korriban
Kontakt:

Po tym Twitchu (nie wierzę, że zamiast poczytać książkę do obiado-kolacji oglądałem godzinę transmisji) mogę powiedzieć, że:
a) prezentacja bohaterów, jakkolwiek byliby fajni i mieli interesujące teksty - nie ma dla mnie sensu, bo żaden nie przykuł uwagi, zresztą w 5 minut chyba nie było szans

b) z drugiej strony (że już pojadę offem) fajne są takie spotkania na żywo, samemu się przypomniało jak latałem na Wiedźmina, kiedy jeszcze temat mnie kręcił

c) Healbot... czyli już wiem jak będzie wyglądało tworzenie własnych kompanów :D + przy tamtej quasi-paragrafówce zastanawiam się czy przy wyborze postaci do działania nie powinno być podanej wartości wymaganego współczynnika... chyba że już prostota dzisiejszych czasów tak mnie pochłonęła, że nie umiem zapamiętywać statów moich postaci -.-'

d) po tej pierwszej walce to leczenie postaci po lewej - to auto czy jakiś czar regeneracyjny? bo nie zauważyłem

e) momentami miałem wrażenie, że grający ma lekką panikę, to było zabawne nawet, przełożyłem to na stres prezentacyjny, nie? nie żeby nie orientowali się w swoim produkcie :P

f) Grimoire Slam <3

g) w muzyce słyszę dźwięki ala BG, więc jestem kupiony

h) twierdza i jej możliwości jak najbardziej mnie satysfakcjonują + Boba Fett style 8]


Na koniec
Spoiler
Show
Obrazek
Chris, jak go nie kochać i
http://youtu.be/roK1wzOLT-k?t=22m32s
... dorzuciłbym 2 dychy do ceny jeśli ktoś zrobi modzik na polski z Fronczewskim '^^



Jestem na tak, oby obeszło się bez większy daypatchy czy łatek 10GB =B
Awatar użytkownika
Darnath
Administrator
Posty: 493
Rejestracja: czw paź 04, 2012 3:26 pm
Lokalizacja: Sigil
Kontakt:

Mnie z drugiej strony rozśmieszyła nieudana próba przekupienia publiczności na koniec. Paradox Entertainment nie popisał się pod tym względem.
Sama prezentacja całkiem przyjemna, muzyka dalej mnie nie do końca przekonuje, ale coraz bardziej podobają mi się te "skryptowane interakcje".
Awatar użytkownika
Lord Bart
Szczebiocząca Czaszka
Szczebiocząca Czaszka
Posty: 80
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 11:06 pm
Lokalizacja: Warszawa/Korriban
Kontakt:

Ale mówisz o tym "podbijaniu" edycji czy tym, że niektórzy dostaną Royal (i tak co będzie w cyfrze da się znaleźć w necie, chyba że oni to już dostaną drukowane...) czy czymś innym, bo nie obejrzałem Q&A do końca?

A jeśli o tym to co w tym złego, że robią taką promocję dla ludzi, którzy wbiją się na panel? Szkoda, że nie było tego jak chodziłem na Wiedźminy :P
Awatar użytkownika
Lord Bart
Szczebiocząca Czaszka
Szczebiocząca Czaszka
Posty: 80
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 11:06 pm
Lokalizacja: Warszawa/Korriban
Kontakt:

Tak przy okazji, jak ktoś chce zaryzykować (ja sobie spoilnąłem, a co) to opis naszych kompanów.
Ciekawe czy identyczne obrazki przy niektórych to celowe czy... dodadzą w kolejnej erracie. Bo jedna już wyszła.

Przepraszam za jakość, ale nie chciało mi się ustawiać światła w pokoju

Aloth
Spoiler
Show
Obrazek
Elder
Spoiler
Show
Obrazek
Niezłomny
Spoiler
Show
Obrazek
Kana
Spoiler
Show
Obrazek
Pallegina
Spoiler
Show
Obrazek
Sagani
Spoiler
Show
Obrazek
Hiravias
Spoiler
Show
Obrazek
Zrozpaczona Matka
Spoiler
Show
Obrazek
Awatar użytkownika
Darnath
Administrator
Posty: 493
Rejestracja: czw paź 04, 2012 3:26 pm
Lokalizacja: Sigil
Kontakt:

Machnęli się najwidoczniej przy Niezłomnym z portretem.
Eder jest jednak łotrzykiem o statystykach wojownika? Dziwne. Ewentualnie pierwsze przetłumaczyli poradnik, później zmienili jego mechanikę.
Spoiler
Show
Zrozpaczona jest jednak widoczna tylko dla gracza? Ok, to się robi całkiem ciekawe.
Do mnie wersja awanturnika dotrze dopiero jutro (nie wiem po co mi, mając kopię z GoGa, ale jednak uległem i zamówiłem przed paroma dniami ;)).
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość